22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Курц: Австрија не отстапува од ставовите на ЕУ

Мандатарот за состав на новата австриска влада Себастијан Курц вечерва за време на презентацијата на програмата и членовите на идниот владин состав истакна дека Австрија нема да ги напушти ставовите на Европската Унија.
На прес конференцијата која почна со информирање на австрискиот претседател Александар ван дер Белен за завршувањето на коалиционите преговори, Кулц истакна дека идната влада во Виена ќе биде единствено проевропска.