10.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Грчката црква „се моли“ сестринската БПЦ да не и биде „мајка црква“ на МПЦ

Светиот aрхиерејски синод на грчката црква на завчерашното заседание ја разгледал одлуката на БПЦ да го прифати барањето, како што се вели во соопштението, „на расколничката црква“ да ја преземе улога на нејзина „мајка црква“.

„По тој повод, Светиот синод ја изразува својата загриженост, заради фактот на мешање, со таа одлука, на Бугарската православна црква во јурисдикцијата на друга православна црква, т.е. на Српската православна црква, чин, којшто е спротивен на светите канони и на Преданието на црквата, со што ги превидува канонското право и водечката улога на Вселенската патријаршија, што може да биде почеток на немили собитија“, се вели во соопштението.

Светиот архерејски синод на грчката црква наведува дека „се моли да преовладее совеста и одлуката на сестринска Бугарска православна црква конечно да не се спроведе“./Извор: Мета.мк