6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Запалете ловоров лист во домот, а она што ќе се случи за 10 минути ќе ве изненади

Ловорот се користи како лековита билка веќе со илјадници години, а старите Грци и Римјани оваа билка ја сметале за света. Познато е дека и победниците на олимпијадата ги кителе главите со ловоров венец, а симболичното значење на оваа митска билка е – чест и слава.

Сите тие квалитети кои се препишуваат на оваа билка, говорат дека ловорот бил многу значаен за нашите предци, па мора за тоа да има и причини.

Иако денес воглавно го користиме како зачин, познати ни се и лековитите својства на ловоровите листови, а главните активни супстанци се пинен и цинеол, како и етерични масла кои делуваат смирувачки.

Етеричните масла и другите активни супстанци од ловорот делуваат смирувачки, а се` што треба да нпаравите е да запалите еден ловоров лист во пепелник и да се вратите во просторијата по 10 минути. Собата ќе биде полна со мириси кои ќе делуваат смирувачки за сите во домот.

Како лековите билка, ловорот делува како антиревматик, антисептик, катерицид, диуретик, седатив, антиоксиданс. Позитивно влијае на доброто расположение. Истовремено, листовите и плодот се делотворни во лечење хистерија, настинка…

 

Спонзорирано: