Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Запалете ловоров лист во домот, а она што ќе се случи за 10 минути ќе ве изненади

Ловорот се користи како лековита билка веќе со илјадници години, а старите Грци и Римјани оваа билка ја сметале за света. Познато е дека и победниците на олимпијадата ги кителе главите со ловоров венец, а симболичното значење на оваа митска билка е – чест и слава.

Сите тие квалитети кои се препишуваат на оваа билка, говорат дека ловорот бил многу значаен за нашите предци, па мора за тоа да има и причини.

Иако денес воглавно го користиме како зачин, познати ни се и лековитите својства на ловоровите листови, а главните активни супстанци се пинен и цинеол, како и етерични масла кои делуваат смирувачки.

Етеричните масла и другите активни супстанци од ловорот делуваат смирувачки, а се` што треба да нпаравите е да запалите еден ловоров лист во пепелник и да се вратите во просторијата по 10 минути. Собата ќе биде полна со мириси кои ќе делуваат смирувачки за сите во домот.

Како лековите билка, ловорот делува како антиревматик, антисептик, катерицид, диуретик, седатив, антиоксиданс. Позитивно влијае на доброто расположение. Истовремено, листовите и плодот се делотворни во лечење хистерија, настинка…

 

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе