13.8 C
Скопје
30. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Вечерва се огласи Руската амбасада во Македонија – еве каков предлог упатија до амбасaдата на САД!

Загадениот воздух во Скопје денеска беше топ тема и во комуникацијата меѓу меѓународните претставништва во Македонија.

Откако попладнево Амбасадата на САД во Македонија преку нивниот „Твитер“ профил изразија загриженост поради високото ниво на загадување на воздухот во Скопје и постави прашање „Какви предлози имате вие за почист воздух во Македонија?“, невообичано за кратко време стигна одговор од Руската амбасада која преку нивниот Твитер профил одговорија на американската амбасада со предлог за прочисување на воздухот во Скопје.

– Додека нашите пријатели од американската амбасада во Македонија бараат предлози за намалување за загаденоста, ние сакаме да предложиме решение. Турски тек, се вели во твитот на руската амбасада.

Инаку загадување во Скопје денеска е на највисоко ниво, а токму тоа го стави на првото место во ранг листите за најзагадени градови во светот.