13.8 C
Скопје
31. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕХНОЛОГИЈА

Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа

Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа (Видео)

„Japan Airlines“ инвестирал 10 милиони долари во старт-ап компанијата „Boom Technologies“ од Денвер, која има намера до средината на следната деценија одново да покрене надзвучни патнички летови.

„CNN“ и „Guardian“ пишуваат дека „Boom“ планира да гради такви авиони кои со брзина од 2.320 километри на час ќе превезуваат помеѓу 45 и 55 патници во бизнис класа.

Во видеата во прилог погледнете како ќе изгледа овој авион…