10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

ЕВЕ што ќе ви се случи ако наутро испиете чаша солена вода!

Чаша млака вода, чаша вода со мед и лимон… тоа се препорачани напитоци за утринско будење. Но, што ќе се случи со вашиот организам ако наутро испиете чаша вода со малку сол?

Да, и тоа би имало позитивни резултати за вашето тело.

Прво, помага при детоксификаcија и регенерација на телото – трикот е да ја измешате водата со чиста морска сол, пишува Healthyfoodstar.

– Го нормализира шеќерот во крвта

– Го регулира метаболизмот

– Ги зајакнува коските

– Го зајакнува вашиот имунолошки систем

– Помага при намалување на проширеени вени

Чаша солена вода носи нутритивна вредност и богата е со минерали, делува антибактериски, го отпушта вишокот бактерии кои би можеле да му наштетат на организмот. Ќе ви помогне со несоницата бидејќи го штити нервниот систем, но ја чисти и вашата кожа.

Спонзорирано: