Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Showbiz

(ВИДЕО) Македонската естрада со нова музичка верзија на божиќната песна „Вечниот Бог“

Најпопуларните пејачи од македонската поп-естрада решија во пресрет на Бадник и Божик да не’ изненадат со освежена верзија на една од најпознатите божикни песни во православниот свет – „Вечниот Бог“.
https://www.youtube.com/watch?v=MFcODhyJUiw
Освен Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Димитар Андоновски и Некст тајм, кои вторпат се вклучени во проектот инициран од Бигорскиот манастир, кој има за цел да внесе вистинска празнична атмосфера на љубов и радост во секој дом, оваа година музичкиот дел од екипата со име „Бадникови поворки“ е засилена и од Даниел Кајмакоски, Викторија Лоба, Влатко Лозаноски, како и „Златните славејчиња“, кои на 6 јануари ќе ги предводат Бадниковите поворки низ цела Македонија.
Аранжманот за песната е дело на Владимир Димовски, а видеоспотот за истата е веќе во подготовка.
Ова значајно музичко дело најмногу ќе им помогне на децата – коледарчиња со леснотија да ја научат божикната песна која низ стихови го пренесува настанот на Христовото раѓање. Затоа пејачите порачуваат:
„Дечиња, сите да ја научиме песничката ‘Вечниот Бог’ и на празникот Бадник да масовно да учествуваме во Бадниковите поворки. Сите заедно, цела Македонија!“

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе