7.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Не се баш за букет: Мутираа цвеќињата во околината на Фукушима!

Еден Јапонец на Твитер постави фотографија од цвеќиња во близина на централата Фукушима.

На неа се гледаат деформираните цветови што покажува колкаво е влијанието на радијацијата од хаварисаната електрана.

За потсетување, нуклеарната електрана доживеа хаварија 2011. година, по цунами предизвикано од земјотрес со јачина од девет степени според Рихтер.

Спонзорирано: