13.8 C
Скопје
31. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Какво време ја очекува Македонија?

До петок ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а сè уште ќе има и појава на магла по одделни котлини.
Под влијание на нов влажен бран в сабота и ноќта кон неделата ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и источните делови. Во ноќните часови на планините врнежите ќе бидат од снег, а в недела врнежи од снег може да има и на некои повисоки места. В сабота ќе дува засилен јужен ветер, а од недела под влијание на северно воздушно струење температурите ќе бидат во опаѓање.