Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Американците и историјата: Кој, по ѓаволите, беше тој Хитлер?

Знаеме дека Американците се слаби во географија и дека немаат појма која држава каде се наоѓа, а сега ни покажаа дека не знаат ништо ниту за историјата, освен кога нивната држава е во прашање.

Репортерка од Њујорк одлучила да направи анкета. Излегла на улица и ги прашала граѓаните дали знаат кои биле учесници на Втората светска војна.

Нивните одговори биле поразувачки.

– Обама и Хусеин, не знам… рекла една од нив. Потоа водителката ја прашала дали знае кој бил Хитлер, на што девојката била изненадена бидејќи немала појма за кој се работи.

Уверете се сами во нивното (не)знаење…

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе