Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Приказна за љубовта и Бог: Еве како Алберт Ајнштајн докажал дека не постои зло

Еден ден професор на факултет решил со студентите да започне дискусија.

Прашал:

-Дали Господ го создал сето она што постои –студентите на глас кажале дека е така.

-Баш се? –прашал професорот.

-Да, се –бил одговор на студентите.

-Во тој случај го создал и злото, зарем не? Бидејќи, злото постои – кажал професорот.

Студентите замолчиле, немале одговор на тоа прашање.

Професорот бил воодушевен бидејќи докажал дека верата е само мит.

Наеднаш, еден студент кренал рака и прашал:

-Може ли јас нешто да ве прашам?

-Секако- одговорил професорот.

-Дали постои студ?

-Секако, колега. Зарем  никогаш не сте почувствувале студ?

-Всушност професоре, студот не постои!Според она што сме го учеле по физика, студот е недостаток на топлина. Може само да се набљудува дали објектот има и дали предава енергија и своја топлина на други објекти. Без топлина, предметите се инертни, не реагираат. Значи студот не постои. Ние го создадовме терминот СТУД за да го објасниме недостатокот на топлина- кажал студентот, а потоа прашал:

-А дали постои темнина?

-Таа постои – кажал професорот.

-Повторно грешите, господине. Темнината е потполен недостаток на светлината. Можеме да ја проучуваме светлината и осветлувањето, но не и темнина. Призмата на Николсов покажува голем број на различни бои на кои светлината се разлага во зависноста од брановата должина. ТЕМНИНАТА е термин кои го создадовме да го објасниме потполниот недостаток од светлината.

И конечно, студентот прашал:

-А злото, професоре, постои ли злото?

Професорот молчеше.

Студентот продолжил:

-Господ не го создал злото!Злото е отсуство на Господ во срцето на човекот, тој е отсуство на љубов, човечност и верба. Љубовта и верата се како топлината и светлината. Тие постојат. Нивниот недостаток доведува до зло.

Сега професорот замолчел.

Студентот се викал Алберт Ајнштајн

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе