16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Еве што ќе ви се случи ако ставите коцка мраз на овој дел од телото

Ако на назначеното место, како на сликата, редовно ставате коцка мраз, како што тврди кинеската медицина, ќе се подмладите и ќе се чувствувате поздрави, порасположени и поенергични, но и ќе излечите многу болести.

Точката се наоѓа помеѓу тетивите во пределот на вратот, на местото под тилот каде што има дупка на преминот од вратот кон главата. Во кинеската акупунктура, оваа точка се нарекува Фенг Фу („уточиште на ветрот“).

УПАТСТВО:

Легнете на стомак и ставете ја коцката мраз на назначеното место. Држете ја така околу 20 минути. Можете да ја фиксирате со фластер, завој или марама. Правете го тоа редовно, наутро и навечер пред спиење, со паузи на 2-3 дена. Користејќи ја на овој начин, нема да се преладите.

На почетокот, во првите неколку дена, можно е да се почувствувате еуфорично. Ова се должи на зголеменото ослободување на ендорфин во крвотокот.

РЕЗУЛТАТИ:

– Го подобрува сонот
– Одлично расположение и општа виталност
– Ја подобрува работата на системот за варење
– Крај на настинките
– Ја отстранува главоболката, забоболката и болката во зглобовите

Спонзорирано: