15.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Еве како изгледаше првиот шопинг центар пред 60 години! (видео)

Southdale Center во американската сојузна држава Минесота е првиот шопинг центар на светот.

Изграден е далечната 1956 година.

Целокупниот дизајн го направил Виктор Груен, „татко“ на сите модерни приградски американски трговски центри.

Најубавиот дел од шопинг центарот е централниот дел кој е дизајниран да потсеќа на градски плоштад. На врвот се наоѓа светларник, додека остатокот од објектот е без прозори и природна светлина.

Погледнете ја оваа оригинална снимка од 1956 година: