7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Силен земјотрес го погоди Иран

Земјотрес со јачина од 6,2 степеи според Рихтер ја погоди иранската провинција Керман, јавија иранските медиуми. Ова е втор силен земјотрес што во последните 24 часа го погоди тој регион, а според извештаите на американскиот геолошки институт за истражување, забележан е на длабочина од 57 километри, пренесе Ројтерс.

Како што пренесуваат медиумите, потресот се случил во близина на градот Хејдак, а властите собираат податци за можни жртви или повредени.