Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

10 забранети оружја кои не смеат да се користат во војна! (ВИДЕО)

И покрај познатата изрека дека во љубовта и војната сè е дозволено, состојбата на терен е поинаква.

Некои од најбруталните оружја кои луѓето ги осмислиле целосно се забранети за користење во војна.

Една од работите кои се забранети се пластичните мини бидејќи не е можно да се детектираат. Иако веројатно мислите дека тоа нема смисла бидејќи поентата е мините да останат скриени и да ги изненадат непријателите, изгледа дека убивањето со осакатување на непријателот е дозволено „само во границите на нормалата“.

Како да војната не е доволно апсурдна сама по себе, некои правила допринесуваат дополнително во тој апсурд.

Погледнете го видеото:

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе