Browsing Category

Здравје

Моќна мешавина: Мед и ореви лечат анемија и го зајакнуваат срцето

Мешавината од овие две состојки е посебно делотворна кај исцрпеност и слабокрвност, а погодна е и кај лечење хипертензија. Во продолжение следи рецепт како да го направите овој природен лек. Во комбинација со мед, оревот претставува…

Ова суво овошје ретко го јадете, а не сте ни свесни колку е ефикасно за слабеење

Ова овошје го јадеме ретко, а нема поефикасно за слабеење, го подобрува варењето и уште многу… Има некои факти кои не сте ги знаеле за сувите сливи! Сувите сливи ги јадеме само за време на пости и за некои големи посни празници, и…

Седењето подолго од осум часа во денот води до дијабетес и болести на срцето

Колку повеќе седиме во текот на денот, толку се поголеми шансите за болести со срцето, се наведува во резултатите од истражувањето спроведено на Универзитетот Тексас и објавено во магазинот „Circulation“ во кое учествувале повеќе од 1 700…

Кога ќе ве касне оса, пчела или стршен – ОВА ќе ве спаси од болка!

Со доаѓањето на летото стигна и сезоната на разни инсекти, меѓу кои најголема опасност шират осите и стршните. Следниот совет го објави еден долгогодишен пчелар, а кој го пробал потврдил добри резултати: Со себе треба да…

Истражување открива во кое доба од денот не треба да јадете

Сакате да гледате ТВ и да грицкате? Голема грешка. Неодамнешно истражување открива зошто оваа комбинација не е добра идеја. Медицинското училиште Перелман при Универзитетот во Пенсилванија спровело истражување кое донело прилично остри…

Пијте го ова секое утро во 8 часот и ќе ги стопите салото околу стомакот со молскавична брзина

За жал, најтешко е да ги елиминирате мастите во пределот на абдоменот. Мастите воглавно се наоѓаат во оваа зона. Стомачните маснотии влијаат на физичкиот изглед, но прекумерното насобирање масти може да предизвика и бројни болести. За…

Кората од мандарина сите ја фрламе, а не сме свесни што може

Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – еве за што се работи! Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како… Мандарините се вкусно овошје кое многумина го обожаваат. Сите јадат мандарини,…

Го чисти телото и лечи дури 50 болести, а се прави за 5 минути

Истражувањата потврдиле дека овој чај има исклучителна улога во решавање на многу здравствени проблеми. Има позитивен ефект во случаи на деменција или рак. Главната состојка е куркума, која има важна улога во детоксикација која го…

Тајна напивка за добар секс – еве како да направите „домашна вијагра“

Традицијата на користење на оваа магична напивка настанала во Индија, а ја консумирале младите за нивниот сексуален живот да биде побогат. Тајната на напивката е сувото грозје кое содржи агринин, клучен нутриент за третман на еректилна…

Ако сакате да останете витки, јадете ја оваа храна – ќе ве засити, а нема да се здебелите

Доколку сакате да останете витки, треба да јадете храна од која долго ќе чувствувате ситост. Запомнете го спасоносното трио: протеини, здрави масти и влакна. Ви донесуваме листа намирници кои ќе ви помогант подолго да останете сити. Супа…

Земете од оваа смеса и ќе го испразните стомакот за две минути, ќе ги исчистите и токсините

Земете од оваа смеса и ќе го испразните стомакот за две минути, ќе ги исчистите и токсините! Нашите црева се многу важни и од време на време треба да се прочистат од отрови кои се собираат во организмот, поради конзумирање на разни…

Сите ги пиеме овие пијалаци, а немаме појма што му прават на нашиот организам

Напивката која многумина ја користат како прва помош против замор сериозно може да го загрози здравјето на организмот. Многумина сметаат дека оваа напивка не е штетна, но истражувањата покажуваат дека е еден од причинителите за физички и…

Сварила банана, додала мед и го направила најјакиот домашен лек! (Рецепт)

Постои еден домашен лек кој во себе содржи мноштво природни и лековити материи кои делуваат смирувачки на воспалено грло или бели дробови, но и во краток период помага во лекување бронхитис и кашлица. Благодарение на моќните својства на…

Ова се штетните последици од пиењето вода со лимон

Водата со лимон е еден од најпопуларните напитоци за забрзување на слабеењето со кој многумина го започнуваат денот. Ова е еден од главните ритуали на многу диети, бидејќи не содржи калории и шеќери, го подобрува варењето, го чисти телото…

Мешавина од 3 состојки со која ќе ги исфрлите отровите од вашето тело за 72 часа

Здрава напивка која го зајакнува имунитетот, спречува разни болести, делува антиканцерогено, го чисти организмот од токсини и го подобрува варењето. Добра е и за слабеење, секако со здрава храна. Не ја заборавајте и физичката активност.…

За ова итно на лекар: Симптоми на срцев удар кои се појавуваат месец пред ударот

Срцевиот удар е сериозна состојба која може да доведе и до смрт, а телото праќа сигнали пред да се доживее истиот. Повеќето луѓе кои имале инфаркт, имале еден месец однапред симптоми. Тоа се тешко дишење, долготраен умор, неправилна…

Најздравите јаткасти плодови: Ретко ги јадеме, а полни се со железо, фосфор, магнезиум…

Ако имате потреба постојано нешто да грицкате, тогаш тоа нека бидат јаткасти плодови. Едни од оние кои се сметаат за најздрави се индиските ореви. Овие здрави грицки се богати со железо, селен, фосфор, магнезиум и цинк. Индиските ореви…

Се пие 1 час пред спиење, а ги гори сите масти од пределот на стомакот

Ви донесуваме природен рецепт кој ќе го исчисти вашето тело од токсини и ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот. Оваа напивка помага и при слабеење, секако, покрај употребата на оваа напивка, треба здраво да се храните и да вежбате.…

Засекогаш заборавете на болките во грбот и зглобовите со овој единствен лек (Рецепт)

Сакате ’рбетот веќе никогаш да не ве боли? Пробајте го овој природен рецепт! Според многумина, оваа комбинација е ефикасна за ослободување од болките во грбот, зглобовите и нозете. Ако сакате да заборавите на болките во ’рбетот,…

РЕЦЕПТ: Оваа напивка од мед и цимет буквално ги топи килограмите!

Правите се` што е во ваша моќ како би ја контролирале телесната тежина, а резултатите се слабо видливи? Промените во животниот стил и неколку мали трикови може да ви помогнат од таа „борба“ да излезете како победник. И следната…