Browsing Category

Здравје

Намалете го мамурлукот преку едноставни методи

Мамурлак е знак дека претходната ноќ сте претерале со алкохолот, за што постојат големи шанси и вечерва, но наместо да се каете и нервирате, обидете се да го намалите. Еве неколку проверени начини за борба против мамурлак: Што да јадете?…

Новогодишната детоксикација може да е опасна

Британските лекари предупредуваат дека радикалните новогодишни детоксикации може да бидат извонредно штетни, се наведува во студијата објавена во стручното списание British Medical Journal. Како пример притоа се наведува случајот на…

Сите јадеме лук, а не сме ни свесни што му прави на срцето

Сите знаеме дека е здрав, а сега тоа е и официјално потврдено. Еве за што се работи... Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и…

Оваа грешка со лимон ја прават милиони луѓе секое утро – Не ја правете и вие

Водата со лимон е неверојатно освежувачка, закрепнувачка и дава огромен поттик на вашиот метаболизам. Лимонот е преполн со здравствени предности, а посебно е голем извор на витамин Ц. Една шолја свеж сок од лимон дава 187% од…

Го пиеме сите, а немаме појма колку е опасен, предизвикува 7 видови рак

Алкохолот предизвикува најмалку седум видови карцином. Опасен е и по луѓето кои уживаат во мали или умерени количини, предупредуваат научниците. Според едно истражување објавено во магазинот „Addiction“, постои поврзаност помеѓу…

Што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани!

Бананите се добри за срцето и нервите бидејќи содржат големи дози калиум. Калиумот го чува срцето, но го оджува во добра форма и нервниот систем. Калиумот исто така е важен за контракција на мускулите, добар е за бубрезите и коските. Се…

Ништо не боли како заб: Отстранете ја болката за само 30 секунди – еве како

Секое оштетување на корен на заб предизвикува неподнослива болка. Постојат многу причини за дополнително оштетување на нервите, на пример: пропаѓање на заб, губење на заб, скршени заби, кариес, воспаление на непца... Силната болка често…

Користејќи смрзнат лимон кажете и збогум на прекумерната тежина и многу болести – еве како да…

Лимонот е многу здраво овошје. Богат со витамин Ц кој има антиоксидантно дејство. Го зајакнува имунитетот и ги убива канцерогените келии. Кконсумирајте го редовно и брзо ќе забележите подобрување. Доколку не можете да го јадете лимонот,…

Јадете кисела зелка редовно? Еве што му прави на вашиот организам

Киселата зелка претставува вистинско богатство на калиум, железо, магнезиум, сулфур и бакар, помали количини натриум и поволен однос на калциум и фосфор, обезбедува максимално искористување на калциумот во организмот и ја прави оваа…

Овој зеленчук никогаш не го купуваме, а е најздрав – го чисти телото и лечи многу болести

Често го заобиколуваме овој зеленчук на пазарите, не знаејќи дека е многу здрав - го чисти телото, а лечи од многу болести. Станува збор за црната ротква која изобилува со витамини, помага за зајакнување на имунитетот, го чисти…

Се јаде само 3 дена и прави чуда: Поради овој рецепт манекенките имаат совршен стомак

Се јаде само 3 ден а и прави чуда: Поради овој рецепт манекенките имаат совршен стомак Oдличен рецепт со кој ќе се ревитализира вашето тело. Овој оброк чисти фекални маснотии во цревата и на тој начин ја намалува тежината, а исто така ја…

Пазарот е преплавен со лажен мед полн со хемикалии: Еве како да откриете дали купувате вистински мед

Пазарот е преплавен со лажен мед полн со хемикалии: Еве како да откриете дали купувате вистински мед! Еве како да откриете лажен мед со помош на обичен кибрит! Најдоброто што природата може да го направи и истовремено е најздраво е…

ЈАЈЦЕ ДИЕТА: Со помош на овој режим на исхрана може да ослабете 10 кг. за месец дена

Диетата со јајца спаѓа во проверените начини за во кратко време да се ослободите од вишокот килограми. Постојат неколку верзии, а само за вас ја издвоивме најумерената која се базира на намен внес на јаглено хидрати. За да ја избегнете…

Нова студија покажува дека 25 отсто од луѓето ќе доживеат мозочен удар

Според една нова студија, секој четврти човек ќе доживее мозочен удар на возраст од 25 години или подоцна. Истражувачите од Институтот за здравствена метрика и евалуација ги проучиле ризиците од мозочен удар на глобално и регионално ниво…

Вистината за кикириките: Ги јадеме често, а не знаеме што му прават на вашиот организам

Нема да верувате кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно. Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки. Предностите на кикириките се различни, па…

Истражување: Органската храна полоша од обичната

Во последните десетина години спроведени се бројни научни студии во кои е споредувана органската храна со конвенционалната. Тие засега не успеале да претстават некои уверливи податоци, кои би покажале дека органските производи, кои…

Ослабете лесно и брзо: Оваа диета согорува и до килограм дневно!

Многу истражувања покажаа дека лимонот помага во процесот на „согорување“ на маснотиите, така што диетата со лимон ќе ви помогне да го постигнете она што од секогаш сте го посакувале. Со оваа диета ќе губите на тежина многу брзо, речиси…

Запишете го овој рецепт: Сварете банана, мед и вода и консумирајте неколку дена

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Ќе „пукате“ од енергија: Три лажици од овој лек лечат анемија и штитат од вируси

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за…

Пиела вода со мед и лимон година дена, секое утро: Она што и се случило, ги изненадило и докторите

Последниве години толку се зборува за консумацијата на млака вода со лимон, поради што една жена решила да ја испита ефикасноста на оваа напивка. Еве и што открила… Американката Кристал Дејвис одлучила секое утро на празен стомак да…