Browsing Category

Uncategorized

(Видео) Делегација на Венецијанската комисија на средби со пратениците

Делегација на Венецијанската комисија која е во дводневна посета на земјава, денеска одржува средби со пратениците во македнското Собрание. Утринава претставници на делегацијата се сретнаа со пратениците од владејачкото мнозинство –…

(Видео) Димитров вети преговори со ЕУ, а добивме само грчка салата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

https://www.youtube.com/watch?v=74Q0fb_7_Sw Неспособноста во дипломатијата не се покрива со домати. Домат-дипломатијата ѝ прави штета на Македонија, рече денеска на прес-конференција пред Министерството за надворешни работи, Филип…

Остануваат на сила санкциите против Северна Кореја

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис и неговиот јужнокорејски колега Сонг Јунг-му соопштија дека санкциите против Северна Кореја остануваат на сила. Тие изјавија дека така ќе биде се додека Северна Кореја не направи конкретни,…

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Последиците од штетениот договор се чувствуваат

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека последиците од договорот за името се чувствуваат, а нашата земја веќе е ословувана како Северна Македонија. Според опозицијата, обврските преземени со Договорот се косат со Уставот, македонската наука,…

Оваа буква на дланката ја имаат само 3% од луѓето. Ако сте меѓу нив, тоа значи дека во животот ве…

Буквата Х на својата дланка ја имаат само 3% од луѓето. Ако сте меѓу нив, тоа значи дека во животот ве очекува пресврт каков што не сте можеле ни да сонувате! Дали знаевте дека само 3% од луѓето ја имаат оваа буква на дланката? Дознајте…

Во Германија со кучиња и лисици се гонат јатата птици што се судираат со авионите

Судирите меѓу јатата птици и авионите годишно предизвикуваат штета од 1,7 милијарда евра во светот, па германските аеродроми почнаа да користат кучиња, лисици и птици грабливки со цел да се избегнат ваквите инциденти. Само во германскиот…

Двајца алпинисти загинаа при пад од карпа во националниот парк Јосемит во Калифорнија

Двајца алпинисти загинаа искачувајќи се на гранитните карпи, познати како Ел Капитан во националниот парк Јосемит во Калифорнија. Службата за национални паркови на САД соопшти дека двајцата мажи загинале паѓајќи од карпа, искачувајќи се…

Никола Груевски се огласи по митингот – тој не беше на протестот, но ја испрати оваа порака

Одличен и моќен народен собир, порача поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на „Фејсбук“. Тој вечерва не беше пред Владата каде што неговата партија на чело со новиот лидер, Христијан Мицкоски, одржа протест. „Пораката е…

Мицкоски од Ѓорче Петров: Никој веќе не верува во шарените лаги на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со граѓани и членови на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров. Мицкоски пред присутните истакна дека изминува една загубена година за граѓаните и за државата при што…

Мицкоски од Гостивар: Заев се обидува да наметне колективна депресија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари теренска посета и средба со граѓаните на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар. Тој ги повика сите членови, симпатизери и граѓани кои се разочарани од актуелната власт на СДСМ и…

Погача мека како морска пена – сите ќе ви бараат рецепт (Видео)

Мека како моркса пена, мирисна, лисната преубава погача со путер со која ќе бидете горди. Откако еднаш ќе ја направите и ќе ја послужите, сите ќе ви бараат рецепт. Состојки: 700-800 гр брашно, 300 мл млеко, 200 мл јогурт, 30 мл масло,…

НАТО:Трансформирањето на Безбедносните сили на Косово е внатрешно прашање на косовските институции

Трансформирањето на Безбедносните сили на Косово е внатрешно прашање на косовските институции, а не на НАТО. Овој став за Радио Слободна Европа го соопшти претставник на НАТО, пренесува приштинскиот весник ,,Зери“. Истиот извор наведува…

Полицијата на нозе – исчезнаа повеќемина

На 03.05.2018 година во 08,00 часот во Полциското одделение Осломеј, Р.Р. (59) пријавил дека на 02.05.2018 година во 06,00 часот од домот во непознат правец се оддалечил неговиот роднина Ф.И. (26). Се превземаат мерки за пронаоѓање на…

Утврдено присуството на салмонела во пирошките со кои се затруја 20 лица

Утврдено е присуството на бактерии во лабораториските испитувања од мострите, по настаните во штипскиот ресторан, каде пред десетина дена беа затруени дваесетина лица. „Агенцијата за храна и ветеринарство ги доби резултатите од…

Град Скопје воведува два приемни дена за даночни прашања

Град Скопје информира дека во бараката број 15 (даночни одделенија), почнувајќи од 7 мај, се воведуваат два приемни дена, вторник и петок, во текот на работната недела за прием на граѓани и дежурни правници кои ќе им бидат на располагање на…

СДСМ вечерва со жестоко соопштение

27 април е најтрагичниот датум во историјата на Македонија, ден кога со насилниот упад во Собранието беа загрозени животите на пратеници, новинари и вработени во Собранието, кога беше нападнат уставниот поредок и разнишани темелите на…

(Видео) Тимоние: ЕУ не е подготвена да прими нови земји членки, кога царството се шири ја губи…

https://www.youtube.com/watch?v=L8LSmn08zoY Европската Унија се справува со одредени организациски ограничувања што треба да бидат надминати, па дури потоа Македонија да се интегрира во Унијата. Кога одредено царство се шири, тогаш губи…

Ако маж ви ги прави овие работи значи дека „до уши“ е заљубен во вас, но нема да ви го признае тоа

Ако маж ви ги прави овие работи значи дека „до уши“ е заљубен во вас, но нема да ви го признае тоа… Ова се некои знаци кои покажуваат дека му се допаѓате: Се сеќава што сте кажале Кога некој не интересира, тогаш ќе се сетиме на…

(Видео) Наредиле камиони под надвозник за да спречат самоубиство

Полицијата од американската држава Мичиген на уникатен начин одлучи да спречи самоубиство на човек кој се закани дека ќе скокне од надвозник над автопат. https://www.youtube.com/watch?v=EjSxPS1gCgw Драмата се случувала во раните…