Browsing Category

ТОП ВЕСТИ

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече…

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април. Прв сведочи Сашко Коцевски, самостоен референт во системот за електронско гласање и мониторинг. Коцевски рече дека до 20 март и самиот…

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста…

(Видео) Заев: Македонија мора да носи одлуки, во кал сме поради калкуланството од изминатите години

Знам дека Кратово, како и цела Македонија, ќе донесе вистинска историска одлука за европска Македонија. Ова е неповторлива шанса и еден од оние моменти кога во прашање е што ние може да направиме за државата, порача премиерот Зоран Заев на…

Се огласи Џорџ Буш во врска со Македонија: Излезете на референдум!

Уште од првиот ден на вашата независност, Соединетите Американски Држави се ваш постојан пријател, рече поранешниот претседател Џорџ В. Буш, во писмо до македонскиот народ, кое вечерва го објави Атлантскиот совет во Вашингтон – пренесе …

Заев објави супер вест: Оваа група на граѓани ќе добива три пати повеќе кеш од 2019-та година

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска го презентираше пакетот на реформи во системот на…

Значителна промена на времето

Сончево со умерена облачност и слаб претежно југоисточен ветер. УВ=6 Минималната температура од 7 до 16, а дневната највисока температура на воздухот ќе биде во интервалот од 25 до 31 степен. Во Скопје сончево со умерена облачност и…

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта. На денешното рочиште, покрај три телефонски разговори за кои јавноста ќе биде исклучена и неколку…

Заев се огласи по шпекулациите околу “мешање на Русија во референдумскиот процес”

Првиот човек на Владата, Зоран Заев изјави дека нема докази за руско влијание во земјава. „Руската Федерација е пријател на Македонија и таа нема ништо против интеграциите на Македонија во Европската Унија, но е против нашата интеграција…

Температурите ќе паднат и на 6 степени – голема промена на времето

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до уменера облачност. Утринската темретарура ќе се движи во интервалот од шест до 18, а дневната од 24 до 33 степени. УВ индексот ќе изнесува 6. Во Скопје слично време. Минималната…

Русите со неочекуван потег за референдумот во Македонија: Њујорк тајмс објави детали

„Москва прави големи напори за неуспех на референдумот на кој на 30 септември Македонците треба да се изјаснат дали прифаќаат влез на земјата во ЕУ и НАТО“, објави синоќа „Њујорк тајмс“, оценувајќи дека главна цел на оваа пропагандна…

Камчев:Лично сум ЗА договорот со Грција и не сме имале похрабар лидер од премиерот Заев

Камчев: Лично сум ЗА договорот со Грција и не сме имале похрабар лидер од премиерот Заев Ви пренесуваме дел од интервјуто на бизнисменот Орце Камчев за Фактор: Р.Ф. – Дали договорот со Грција, референдумот и промената на уставното име…

Фотографии од кои ќе ви се наполни душата: Десетици илјади граѓани на едно место маршираа ЗА…

Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото и силната поддршка на вчерашниот марш, 17.09.2018 Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото, за силната…

(Видео) Тајфунот од Филипините се пресели во Кина – евакуирани над два милиони луѓе

Над два милиона луѓе се евакуирани во кинеската јужна провинција Гуангдонг пред пристигнувањето на тајфунот Мангхут. https://www.youtube.com/watch?v=Ney6WfZcsRM Претходно овој тајфун со ветрови со брзина од над 200 километри на час ги…

Фотогалерија: Кирацовски презадоволен од посетеноста – упати силна порака до нацијата!

- Денешниот марш продолжува кон капијата на Европската Унија и НАТО! Денешниот масовен митинг претставува јасен и гласен одек на граѓаните за нашата желба и заложба да сме дел од големото европско семејство во кое и вредносно и…

Заев: Патриотизам е да си ја осигураме иднината, да ја зграпчиме оваа уникатна шанса

Од нас зависи иднината на нашите деца и на нивните деца, никој друг за нас неможе да ја донесе оваа одлука. Нашиот мултиетнички народ е исправен пред крупна одлука и знам дека ќе се носи со сериозноста со одлуката, им порача премиерот Зоран…

Заев: Верувам дека на 30. септември граѓаните ќе донесат одлука за европска Македонија

Сонуваме сите 27 години и денеска конечно сме исправени да го оствариме нашиот сон, да обезбедиме европска иднина за нашите деца и генерациите после нас. НАТО и ЕУ не поврзува сите, затоа оваа аспирација конечно имаме шанса да ја зграпчиме…

СЕ ВКЛУЧУВАМЕ ВО ЖИВО: Врие од народ на булеварите низ Скопје – толку луѓе одамна не се видени…

Новинската агенција CENTAR.MK преку овој линк ќе се вклучи во живо и ќе го емитува целиот марш на својата интернет страница: Напомена: Емитувањето започнува во секој момент. За да се следи целиот настан треба да останете на оваа…

ФОТО: Народот се излеа на улиците, нема каде игла да се фрли: Еве колку граѓани има на историскиот…

Десетици илјади граѓани од цела Македонија учествуваат на денешниот марш за Европска Македонија, кој тргнува од Црвен крст во Скопје, а завршува кај седиштето на Делегацијата на ЕУ.

Грозоморно убиство во Македонија: Полицаецот убиец веднаш одведен во притвор

Судија на претходна постапка при Основниот суд Прилеп на Е.Т.(24) од Битола му одреди мерка во траење од 30 дена. Притворот ќе се извршува во Казнено поправната установа Затвор Скопје. Вчера Надворешната канцеларија за…

Приведени крадци што краделе во цркви и викендици

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Б.У.(36), С.Ш.(18) и С.Љ.(19), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека извршиле шест кривични дела „тешки кражби“…