Browsing Category

Свет

Американската војска останува во Ирак се додека е потребно

Американските сили ќе останат во Ирак се додека е потребно, со цел да се стабилизираат регионите кои претходно беа под контрола на екстремистичката група Исламска држава, истакна полковникот Шон Рајан, портпаролот на меѓународната…

Запленети 247 килограми марихуана во близина на грчко-албанската граница

Грчката полиција во две одделни акции запленила 247 килограми марихуана внесена од Албанија. Во првиот случај во Неа Селефкиа, кај Игуменица, полициската патрола открила 145 килограми во напуштен автомобил, по што било утврдено дека…

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците од извештајот споредевен по нарачка од француската Влада. Француските власти веќе ветија нови инвестиции во…

Пронајдена Британката која во Хрватска падна во морето од брод

Британската државјанка која синоќа падна во морето од брод, утрово е пронајдена и спасена по девет часа, соопшти хрватското министерство за одбрана. Жената ја пронашле припадниците на крајбрежната стража на 1,3 километри од местото каде…

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и никогаш нема да биде дел од коалицијата на оние кои сакаат да работат против неа. Изјавата на Дачиќ следеше во рамки…

Поради спор со Малта, Италија се заканува дека ќе врати 177 бегалци во Либија

Министерот за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини, поради спорот со Малта, се закани дека во Либија ќе ги врати 177-те бегалци кои веќе три дена се наоѓаат на брод на италијанската крајбрежна стража. Претходно, Салвини побара од…

Се сруши покривот на напуштена фабрика во Русија, внатре имало 10 бегалци од Кригистан

Едно лице загина, пет се повредени, а две се водат за исчезнати, кога се сруши покривот на фабрика за хартија што се наоѓа на островот Сахалин во источна Русија. „Покривот на старата нефункционална јапонска фабрика за хартија се сруши.…

Видео: Луѓето врескаа, плачеа и трчаа во паника, два силни земјотреси го стресоа тлото

Првото поместување на земјиштето беше забележано околу 11.30 часот по локално време, а американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот бил на длабочина од седум километри. Вториот, посилен земјотрес се случи нешто по 22 часот по…

Ужас во Србија: Рој стршни нападнале момче и девојче

Рој стршни нападнале момче и девојче во планинското село Нови Глог, кај Трговиште. Сестра и брат од 11 и 12 години се наоѓаат во болница во Врање, а објавено е дека момчето претрпело десет, а девојчето два убоди, поради што здравствената…

Силен потрес од 8.2 степени според рихтер – ова е еден од најсилните земјотреси

Силен земјотрес со јачина од 8,2 степени според рихтеровата скала е регистриран во реонот на Фиџи, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Според првичните информации по земјотресот биле забележани и помали бранови на цунами, кое засега не…

Страшна автобуска несреќа: Згаснаа три животи, многумина завршија во болница по тешката сообраќајка…

Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа што се случила доцна синоќа во југоисточниот дел на Полска. Автобусот, според информациите на тамошните медиуми превезувал украински туристи од Лавов кон Виена. Од…

„АНСА“: Бројот на загинати во несреќата во Џенова се зголеми на 43 лица

Италијанската новинска агенција „АНСА“ доцна попладнево соопшти дека според нивни извори од болницата Сан Мартино бројот на загинати во несреќата во Џенова се зголемил на 43 лица. Според истите извори станува збор за 36 годишен маж кој…

Владимир Путин пристигна во Берлин

Рускиот претседател Владимир Путин попладнево пристигнал во Берлин, каде што оствари средба со германската канцеларка Ангела Меркел. Авионот на Путин слетал на меѓународниот аеродром „Тегел“. Путин во Германија дојде од Австрија, каде што…

(Видео) Неонацистите во Берлин ја одбележаа годишнината од смртта на Рудолф Хес, еден полицаец…

Oколу 600 неонацисти маршираа на улиците во Берлин по повод годишнината од смртта на воениот злосторник и заменикот на Хитлер, Рудолф Хес, јавија германските медиуми. https://www.youtube.com/watch?v=aErysCCribg Како што додаваат…

Меркел: Продолжува потрагата по решение за украинската криза

Германија и Русија мора да продолжат да бараат решение за конфликтот во Украина, а договорите од Минск секако остануваат основа за решението, посочи германската канцеларка Ангела Меркел. „Ние работиме на тоа веќе долго време, а…

Братче и сестриче ги нападнале стршлени на село – Итната помош патувала 60 километри

Во село во Србија се случил вистински хорор кога стршлени нападнале 12-годишно момче и 11-годишно девојче, братче и сестричка. Тие биле на гости кај роднини, а летната авантура се претворила во хорор кога ги каснале повеќе стршлени.…

Притвор за опозиционерката која усмрти човек: Најголемата опозициска партија доби нов прекар

Едномесечен притвор поради страв од повторување на делото и е одреден на Вера Бегиќ-Блечиќ, функционерка на хрватската СДП (Социјалдемократска партија) во Хрватска, затоа што во четвртокот под дејство на алкохол предизвика сообраќајна…

Почина високиот функционер и екс-генерален секретар на најмноќната светска организација

Кофи Анан, некогашен генерален секретар на Обединетите Нации и добитник на Нобеловата награда за мир, почина денеска на 81 година. Веста беше објавена на официјалната страна на „Твитер“ на Обединетите Нации. „Жалиме за големиот човек,…

ОЈО обезбедува докази и траги по смртта на параглајдеристите

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува несреќата на параглајдеристите кои загинаа вчера на на „Мечкин Камен“. Во текот на вчерашниот ден, надлежен јавен обвинител во соработка со екипата на крим-техника од Министерството за…

Над 70 пожари во Нов Јужен Велс во Австралија

Силните ветрови интензивираа пожари ширум австралиската држава Нов Јужен Велс, а пожарникарите ја подигнаа на високо ниво опасноста за три од вкупно 73 пожари. На жителите на Табулама, град на североистокот од Нов јужен Велс кој е…