Browsing Category

Свет

Нова трагедија на летувалиштето: Едно лице загина, осум се спасени

На Голема плажа во Улцин, Црн Гора под засега непознати околности едно лице го загуби животот, додека осум се спасени. Засега не се познати околностите на несреќата, а телото на удавениот го извлекле спасувачите на плажа, неофицијално…

Цената на воената парада во Вашингтон го одвраќа Трамп од идејата за нејзина организација

Американското министерство за одбрана соопшти дека годинава во Вашингтон најверојатно нема да има парада по повод „Денот на ветераните“, која беше наложена од претседателот Доналд Трамп. Портпаролот на Пентагон, полковникот Роб Менинг,…

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на државните интереси и осигурувањата на имотните права на косовските Срби. „Ако постигнеме договор, ќе…

(Видео) Ултрадесничарите во Германија на протести – „Меркел мора да замине“

Стотина ултрадесничари се собраа на протест во германската покраина Саксонија, барајќи од канцеларката, Ангела Меркел да поднесе оставка. https://www.youtube.com/watch?v=61HsIg22YX8 Протестите ги организираше антиисламистичкото…

Повеќе од 160 лица го загубија животот во поплавите во Индија

Повеќе од 160 лица загинаа во поплавите предизвикани од обилните монсунски дождови во јужната индиска држава Керала. Повеќе од 85.000 луѓе пак се раселени, а спасувачката акција и евакуација и натаму трае. Спасувачки екипи со помош на…

Драма на небото: Девет авиони принудно слетаа поради закани за бомба

Девет авиони беа принудени во воздушниот простор на Чиле, Аргентина и Перу, принудно да слетаат или да се вратат на аеродромите од каде полетале, по закани за бомба за кои подоцна се испоставило дека биле лажни. Заканите ги регистрирала…

Тлото во регионот не се смирува – серија потреси оштетија ѕидови и балкони

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Молизе во централна Италија, соопшти американскиот Геолошки институт. Овој потрес бил најсилниот во серијата од девет земјотреси кои го погодиле тој дел на…

Уште ова им фалеше: По страшната несреќа со мостот, вечерва силен потрес го погоди подрачјето на…

Земјотрес со интензитет од 5,2 по Рихтеровата скала ја погоди централна Италија. Засега нема информации за човечки жртви или за материјална штета. Потресот бил во близина на Монтелчифоне во областа Молизе на длабочина од 9 км. Во истиот…

Голем скандал: Компромитирачка снимка објави поранешната соработничка на претседателот

Поранешната соработничка на американскиот претседател, Доналд Трамп, Омароса Маниго Њумен, објави снимка за која тврди дека е доказ оти Трамп сакал да ја замолчи откако била отпуштена. Видеото го објави телевизија MSNBC, а наводно на…

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во овој град. Припадници на спасувачките екипи пребаруваат под урнатините во потрага по преживеани три дена по несреќата…

Телефонски разговор на Макрон и Ердоган, економските односи и трговијата главна тема на разговорот

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, остварил телефонски разговор со својот француски колега, Емануел Макрон, а едни од главните теми на разговорот биле економските односи и трговијата. Како што јавуваат медиумите, повикувајќи се на…

Производителот на „корона“ инвестира во канабис

Американскиот производител на пиво „Констелејшнс брендс“ планира да инвестира четири милијарди долари во „Канопи гроут“, најголемиот канадски производител на канабис, што ќе биде најголема инвестиција во историјата на индустријата за пиво.…

Се бара оставка од министерката, бидејќи го покани Путин на свадба

Најавеното доаѓање на рускиот претседател, Владимир Путин, на венчавката на австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсел, го критикуваа пратениците на Зелените во Европскиот парламент, Мишел Рејмон, како и Украина. Рејмон…

Турски војници загинале откако по грешка кон нив пукале колеги

Четворица турски војници загинаа во насилство во југоисточна Турција, каде што армијата се бори против курдските бунтовници. Тројца од нив случајно загинале во меѓусебна размена на оган. Канцеларијата на гувернерот во провинцијата…

Тајна полициска акција – уапсени шест лица кои планирале ликвидации

Црногорската полиција во тајната акција уапси шест лица поради основано сомневање дека се дел од криминалната организација која планирала најтешки кривични дела, пишува „Побједа“. Акцијата била извршена вчера и уапсени се лица блиски на…

Турците бесни на американците: Протече снимка како дуваат нос во долари, а потоа ги палат парите

На видео од Турција што се појави на социјалните мрежи, се гледа група луѓе кои дуваат нос во американски долари, по што ги палат парите. Ваквиот чин следи по наглиот историски пад на вредноста на турската лира, што ја предизвикаа САД со…

Мирко тргнал среќен на првиот работен ден, го вратиле во ковчег – детали за големата трагедија…

Идентификувани се жртвите од мостот во Џенова. Меѓу нив цели семејства со деца, и трагични судбини. Под тоните асфалт настрадало тричлено семејство, информатичарот Роберто Робиано (44) со сопругата Ерсила Пичинино (41) и синот Самуел…

Врие змии: Додека бил во вц, од школката му излегла змија и го каснала за “гордоста”

Маж додека извршувал нужда во Гана, за пенисот го каснала голема црна змија. Инцидентот се случил неодамна, а несреќникот кој доживеал незгода е 34-годишниот Квабен Нкрумах. Нкрумах истакнува како сметал дека болката што ја чуствува…

Драматични сцени: Белград е под вода – ситуацијата е алармантна

, Силен дожд, кој вечерва паѓаше во некои делови од Белград, направија големи штети и поплавија делови од градот. Тоа се случило и во хиподромот на Белград каде за половина час сѐ било поплавено. Водата достигнала висина до колена,…

Ветерот носи се пред себе – силно невреме во регионот (Видео)

Невреме проследено со грмежи кое го зафати северот од Јадранот се прошири во текот на денот и во средината на Далмација. Итните екипи имале многу работа, а еден останал и без прсти. „На Хвар имавме неколку акции со тешки повреди, а…