Browsing Category

Спорт

Вон победи во Оре, малиот глобус за Гоџа

Линдзи Вон победи на денешната спуст-трка што се одржа во Оре, Шведска, но на крајот не успеа да го освои малиот кристален глобус во оваа дисциплина. За да победи во вкупниот пласман, на Американката ѝ беше потребна победа во Оре, но и…

Бекер: Новак мора целосно да му се посвети на тенисот

Поранешниот тренер на Новак Ѓоковќ, Борис Бекер, го повикал српскиот тенисер да му се посвети на тенисот доколку сака повоторно да се врати на врвот. Ѓоковиќ речиси две години не е на своето препознатливо ниво, има проблеми и со…

Џовинко тресе за Торонто

Себастијан Џовинко во 2015 направи изненадувачки потег во кариерата заминувајќи си од Јувентус за настап во Торонто во МЛС-лигата на другата страна на Атлантикот. 27-годишниот Италијанец, кој го носеше прекарот Атомската Мравка, во…

„Реми“ во спустот во Оре, спусташкиот глобус за Фојц!

Австриските колеги Винсент Крихмаер и Матијас Маер ја поделија победата во спустот на финалето од Светскиот куп во шведскиот ски-центар Оре, но човек кој најмногу славеше беше Швајцарецот Беат Фојц, кој го крена својот прв кристален глобус.…

Ренова не се „даде“ против Шкендија, Пелистер со „доцна“ победа

Пелистер во финишот на натпреварот стигнаа до 2:1 победа над Академија Пандев во првото полуфинале на Купот на Македонија, додека Шкендија и Ренова одиграа 1:1 во цврст натпревар. „Академците“ поведоа на гости преку Атанасов по половина…

Шпанците безмилосни: Мурињо е како остарена рок-ѕвезда за пензионери

Шпанските медиуми беа, нормално, воодушевени од успехот на Севилја, која првпат влезе во четврт-финалето на Лигата на шампионите со импресивна 2:1 победа над неинсирираниот Манчестер јунајтед и нивниот „остарен“ стратег Жозе Мурињо. Во…

Сон Хеунг-Мин мора да оди во војска, Тотенхем две години без него?

Тотенхем може да остане без еден од своите најдобри играчи Сон Хеунг-Мин дури две години бидејќи тој мора да ја изврши својата обврска кон татковината – двегодишната служба во армијата. 25-годишниот Сон мора да помине 21 месец воена…

Хамилтон: Ред бул можат да бидат најбрзи во Мелбурн

Светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон стравува дека со едно подобрување пред Австралиското ГП, тимот на Ред бул можат да го имаат најбрзиот болид за првата трка од сезоната. Додека Ферари доминираше според времињата на двата теста…

Иранците му веруваат на Кеирош

Карлос Кеирош доби понуда да го продолжи договорот и да остане селектор на Иран и по Светското првенство во Русија, јавува „Ројтерс“. Квеирош, кој успеа да ги квалификува Иран на Мундијалот во Бразил во 2014, добил понуда да остане до…

Мбапе ги спасуваше ПСЖ по моментот на лудост на Мота

Килијан Мбапе постигна два гола за да ги предводи Пари Сен-Жермен до 2:1 победа над Анжер во првиот меч од 31. коло на францускиот шампионат, надминувајќи ги проблемите на домашниот тим по црвениот картон за бруталниот старт на Тијаго Мота.…

Меси не игра поради „лични причини“, чека поднова?

Лионел Меси нема да биде во составот на Барселона за дуелот од шпанското првенство против Малага поради неодредени „лични причини“. Барселона потврди дека рекордниот стрелец на клубот нема да биде во составот за дуелот со Малага во 20.45…

Рашфорд ги „реши“ Ливерпул

Маркус Рашфорд како да сакаше да покаже дека треба да биде постојано стартер во тимот на Жозе Мурињо, откако во 10 минути постигна два гола и беше одлучувачкиот човек во 2:0 победата на Манчестер јунајтед над Ливерпул во големото англиско…

Шифрин продолжува со победите

Еден ден откако ја обезбеди својата втора титула во генерален пласман од Светскиот куп, Микаела Шифрин се врати на највисокото место на подиумот со 11-та победа во сезоната на слаломот во Офтершванг. Третото место на петочниот велеслалом…

Мурињо: заслуживме победа, Клоп: не ни досудија пенал!

Жозе Мурињо вели дека му е мака да ги слуша критичарите на Манчестер јунајтед и не му е грижа дали некој смета дека неговиот клуб ја заслужил 2:1 победата над Ливерпул. Маркус Рашфорд со два гола ја обезбеди победата по која Јунајтед се…

тор меч, втора катастрофа – Локомотива првпат го победи Динамо!

Нешто навистина не е во ред кај лидерот во хрватската лига Динамо Загреб. Откако го загубија гостинското дерби со Риека со 4:1, „модрите“ им приредија нов шок на своите навивачи откако првпат во историјата загубија од градскиот „ривал“…

Хамбургер повторно „настрада“ на „Алијанц арена“

Шансите за Хамбургер уште еднаш да избегнат испаѓање од Бундеслигата стануваат сè помали, откако ХСВ повторно беше „декласиран“ од Баерн Минхен на „Алијанц арената“, овојпат со 6:0. Пред мечот, на официјалниот Твитер профил на Хамбурегер…

Барнли му оддржа лекција на Вест Хем, фановите полудеа

Дејвид Мојс и неговите Вест Хем ги очекува тешка борба за опстанок, откако беа декласирани со 0:3 на стадионот „Лондон“ од инспирираните Барнли, кои сега се на седмото место со 43 поени, само два помалку од Арсенал на шестата позиција!…

Зидан призна: Рамос не го додржа!

Серхио Рамос има поминато речиси сѐ во својата кариера, но при победата над Еибар на „Ипуруа“ се случи и неизбежното – капитенот на Реал не успеа да го „додржи“. Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан призна дека Рамос морал да оди во…

Динамо остана без тренер, Цвитановиќ: Ова е најлошиот ден во мојот живот

Тренерот на Динамо Загреб, Марио Цвитановиќ си поднесе оставка по засрамувачкиот 1:4 пораз од Локомотива, трет пораз за „модрите“ во четири натпревари и втор едноподруго со ист резултат по декласирањето од Риека. „Прво морам да честитам…

Чилаверт: Балак смрдеше, затоа никој не можеше да го чува

Легендата на Парагвај, Хозе Луис Чилаверт вели дека било пеколно тешко да се чува германскиот напаѓач Михаел Балак поради неговиот „ужасен“ мирис на телото. Чилаверт, кој имаше 74 настапи за парагвајската репрезентација од 1989 до 2003…