Browsing Category

Анализа

Каде е Никола Груевски?

Во целиот овој хаос во опозициската ВМРО ДПМНЕ, кога разрешени и избркани од партијата беа некогаш високите функционери Сашо Мијалков, Митко Јанчев и Никола Тодоров го нема Никола Груевски. Многумина на социјалните мрежи си го…

ВМРО ДПМНЕ има поволна опција, а таа е да излезат на референдум – во спротивно и’ вртат…

Како вртење на грб кон Меркел, Курц, Трамп ќе изгледа евентуалното не изјаснување или бојкотирање од страна на ВМРО ДПМНЕ, а извесниот успех на референдумот и без таа партија ќе значат неизвесни времиња за таа политичка опција на краток и…

Она што сите досега го криеја ќе биде објавено наскоро – Конечно ќе дознаеме каков потег ќе повлече…

ВМРО ДПМНЕ наскоро треба да објави каков чекор ќе превземат на претстојниот референдум. Засега нема јасен став околу следниот потег, но големи се шансите опозициската партија е да излезе на референдумот, имајќи во предвид дека токму…

“Политички земјотрес” во најава: Следува тотална де-вмроизација и целосна…

Целосна професионализација на државната администрација, која што ќе биде сервис на граѓаните е резултатот кој што се очекува да го испорача новата Влада на премиерот Зоран Заев. Факт е дека најголемите сопки и местенки на новата Влада ги…

СКАЈ Анализа: На ред смените и проветрувањето во Владата – кој од функционерите ќе добие жолт,…

Откако беше беше донесен Законот за јазици по втор пат во македонското Собрание, падна товарот кој на себе го имаше владината коалиција, а сега на ред е проветрувањето во Владата, но и реформите од програмата Живот за Македонија. Според…