Browsing Category

Направи Сам

Не е ни сода бикарбона, ни оцет: Со ова средство ќе го дезинфицирате станот, а чини само 30 денари

Сите знаеме дека хидрогенот е добар за дезинфекција на рани, но малкумина знаат дека може да биде корисен во одржување на куќата. Трипроцентниот хидроген-пероксид е одличен за чистење на работни површини во кујната бидејќи ги убива…

Еве како да излупите компири за само 10 секунди (Видео)

Со цел да го скратите времето кое го поминувате лупејќи компири, ви препорачуваме едноставен трик. Исечете ги компирите по цела должина, но така што само ќе ја засечете кората, а потоа ставете ги во лонец со врела вода и оставете ги…

Од обична перница направила преубав детал: Ќе го посакате во својот дом

Доколку сакате да промените нешто во својот дом, а не знаете што, или не сакате да трошите пари, доволно е да внесете некој нов детал во домот и да го освежите ентериерот на тој начин. Во тој случај, оваа идеја сигурно ќе ви се допадне.…

Не фрлајте пари за мајстори: Исчистете го филтерот на клима уредот во три потези (Видео)

За клима уредот совршено да работи и притоа да не ви штети по здравјето, задолжително пред секоја летна сезона темелно исчистете го од внатре. Замислете што сè завршува во филтерот. Валканиот филтер значи, верувале или не, валкан воздух,…

Фантастичен трик: Еве како лесно и брзо да провлечете конец низ игла

Ретко кој не знае дека не е лесно да провлечете конец низ мала игла. Старите кројачи имаат пракса и погодуваат од прва, а останатите не се снаоѓаат баш најдобро. На Твитер се појави видео кое објаснува како лесно и брзо да провлечете…

Генијален изум: Еве како обичен прозор во два потези се претвора во балкон (Видео)

Познатата данска компанија Velux, позната по производство на прозори, понудила решение за сите оние кои не можат да си дозволат балкон. Velux конструирал прозор кој во два потези се претвора во мини балкон. Кога конструкцијата е…

Трик злато вреден: Еве како да запалите оган со помош на шише (Видео)

Дали знаевте дека со помош на вода можете да запалите оган? Овој трик може да ви се најде и еден ден да ви го спаси животот. Светлината на сонцето лесно се прекршува низ водата, а со тоа можете да ја насочите на едно место и да…

Ви треба само лимон и уште една состојка: Еве како да се решите од досадните муви и комарци

Сите го сакаме летото, но ги мразиме мувите кои доаѓаат заедно со ова годишно доба. Мувите можат да бидат прилично незгодни и што повеќе мавтаме со рацете, се чини се повеќе летаат околу нас. Но, ако мислевте дека не можете да се…

Еве како да се решите од досадните комарци

Најдобар начин за заштита од комарци околу куќата е отстранување на водата од сите предмети во кои може да се задржи, бидејќи комарците се собираат дури и околу мали водени површини. Водата не смее да стои подолго од седум дена. Секоја…

Една капка и готово! Ова домашно средство како од шега ги чисти маснотиите и дамките од шпоретот

Ако не знаете како да излезете на крај со наслагите нечистотии и дамките на шпоретот постои едноставно и практично решение. Ова средство навистина чисти подобро од било кое купечко, а притоа не содржи опасни хемикалии ниту ќе…

Овој човек сечка цела лубеница за две минути! Погледнете и научете како го прави тоа (Видео)

Во врелите летни денови може ли некој да одолее на вистинско освежување во вид на зрела и сочна лубеница? Сигурно не! Погледнете ја оваа снимка и научете како за две минути да исечете лубеница... https://youtu.be/iDg_jy5QJKo

Ставете го ова за куќата секогаш да ви мириса убаво (Видео)

Пријатната атмосфера во домот ќе им годи на домашните, но и на гостите! Причината за загушливиот воздух можеби е премалата вентилација, готвење или нешто друго. Употребата на освежувачи често е скапа, но и нездрава варијанта, поради…

Без рибање и маки: Еве како да го исчистите стаклото од рерната

Рибањето на стаклото на рерната дефинитивно е минато! Со само три состојки можете да го исчистите стаклото од печката така што на крај ќе биде како ново - дури и деловите стакло со најтврдокорни маснотии. Потребни ви се оцет, топла…

Вака поставен вентилатор работи подобро од клима уред

Ако сакате да ја разладите собата во која спиете, а немате клима-уред, вентилаторот свртете го да дува кон прозор. Иако делува нелогично да дува кон надвор, вентилаторот на овој начин оптимално ќе ја разлади просторијата во текот на…

Дали знаете за што навистина служи фиоката на дното на шпоретот?

Веројатно и вие припаѓате во групата луѓе која во фиоката под рерната чуваат фолија, капачиња, калапи... Без разлика за што ја користите, веројатно не ја користите за она што е наменета. Таа фиока всушност служи за одржување на…

Ова сигурно не го знаевте: Еве како да отстраните загорена храна од тенџере на најлесен начин

Ако ви загори тенџерето, па не знаете како да го исчистите од остатоците, еве идеално решение. Потребна ви е само обична алуминумска фолија. Едноставно, наполнете го садот со вода до половина, ставете малку течност за миење садови, а…

Еве како да отворите катанец без клуч и уште неколку трикови… (Видео)

Овие трикови добро е да ги знаете, бидејќи можеби ќе ви затребаат кога најмалку се надевате. Се работи за четири трикови: два се однесуваат на отварање катанец без клуч, а останатите на тоа како да ги заклучите вратите со вилушка и како…

Идеална за седенки во двор: Еве како да направите скара од цигли (Видео)

Ако сте љубител на скара, ова нешто мора да го имате во својот двор! Може да ви послужи за подготовка на разни јадења… Погледнете ја снимката и следете ги упатствата кои се исклучително јасни. Еве како да ја направите оваа интересна…

Ова некогаш бил досаден двор, сè додека сопственикот не дошол до генијална идеја. Сега сите соседи…

Можеби мислите дека изградба на трем не е голема работа, но тоа е далеку од вистината. Кога правите нешто во дворот, не сакате да биде многу впечатливо. Сакате убаво да се вклопи во самиот изглед на куќата и да го направите интересно…

Ставила сода бикарбона на душекот – 30 минути подоцна се случува нешто чудесно (Видео)

Душекот е место на кое поминувате многу време. Чистењето на душекот е навистина скапо и незгодно. Сепак, морате да го чистите душекот бидејќи најважно е здравјето и тука не смеете да штедите. Но, дали постои евтин и едноставен начин да…