Browsing Category

Македонија

Утре неработен ден

Првиот ден на Курбан Бајрам, 21 август (вторник), е неработен за граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Македонија согласно Законот за празниците на РМ, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Министерството на…

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но јас дали сум го направил тоа што тој го кажал е друго прашање, навистина не се сеќавам, рече Дерковски за „Макфакс“,…

Јанакиески: Забрани му на професорот по физичко да оди на работа, треба да оди од врата на врата

На денешното судско рочиште за предметот „Титаник“, на кое се слушаа бомбите, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, му се јавува на градоначалник за да организира професорот по физичко образование Ѓорѓи Димитров да не оди на…

„Не се секирај, ќе ја повторам анкетата за четворката“, аналитичарот Владимир Божиновски го смирува…

Во две од пуштените бомби во судницата за предметот „Титаник“ разговараат Владимир Божиновски, координатор на Центарот за истражување на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС), и ексминистерот за транспорт и…

Протекоа нови шокантни разговори: Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од…

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од 30 мај 2011 година, Миле Јанакиески, ексминистерот за транспорт и врски, на Дерковски, кој тогаш бил директор на МЖ…

Полицијата на нозе: Најмногу се казнува за ова!

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на Скопје се случиле 31 сообраќајни незгоди од кои 18 со телесни повреди и 13 со материјална штета. При сообраќајните незгоди 26 лица се здобиле со лесни телесни повреди. 202 возачи се…

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите од 30 мај 2011 година, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, му нарачува на…

Страшна сообраќајка во Македонија – со болнички пренесени неколку лица

Две лица се здобиле со тешки повреди во сообраќајна несреќа која вчера вечерта околу 20:10 часот се случила на регионалниот пат Куманово – Скопје кај село Никуштак. Како што информираат од МВР, во несреќата учествувале „Фолксваген Венто“…

Го сретнале и почнале да го удираат: Едно лице заврши на ургентен

На 19.08.2018 година во 17,10 часот од страна на вработена во Ургентен центар, пријавено е дека кај нив е донесен повреден И.З.(41) од село Црн Врв. Истиот во село Црн Врв бил физички нападнат од неколку непознати машки лица, при што се…

Вонредна најава од УХМР – невреме во Македонија

Денеска попладне повеќе во планинските региони на западот и на северот ќе биде нестабилно со дожд и грмежи, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. До среда се очекува да биде топло, со попладневна нестабилност претежно во…

Вечерва тешка сообраќајка го потресе Скопје – неофицијално има повредени

Нова сообраќајна несреќа во скопската населба Аеродром, пренесува „Независен“. Моторциклист излета од коловозот на булеварот „Кузман Јосифовски – Питу“ кај Железничката станица, но, за среќа, барем според првичните информации, е надвор…

Трагедија: Гром удри во морето и уби момче на познатата плажа

Вистинска трагедија се случила попладнево на плажа во близина на Сплит. Момче се бањало во морето со девојката, кога наеднаш удрил гром кој го убил. Несреќата се случила на плажата Мутограс околу 18 часот, кога имало невреме со молњи.…

Венко Филипче да си поднесе оставка, бара ВМРО ДПМНЕ

За СДСМ здравството претставува само приватен бизнис и ништо друго, за нив не е важно ниту здравјето, ниту животите на граѓаните туку само наместените тендери, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Низата на афери не допреа со совеста на функционерите…

ДУИ апелира до дијаспората да го искористи правото на глас

Демократската Унија за Интеграција денеска преку соопштение испрати апел до дијаспората од нашата земја да го искористи правото на глас, регистрирајќи се, како што велат од партијата да стане дел на изградбата на заедничкиот сон за целосно…

64 годишен државјанин на Турција уапсен на граничниот премин „Деве Баир“

64 годишен државјанин на Турција бил задржан на граничниот премин „Деве Баир“ поради фалсификувани зелени карти, соопшти полицијата. Од МВР додаваат дека 64 годишниот маж управувал товарно возило „Рено“ со полуприколка со турска…

Кривична пријава против едно лице за три кривични дела „тешка кражба“

Секторот за внатрешни работи во Скопје до Основното јавно обвинителство поднело кривична пријава против 30 годишен скопјанец, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела ,,тешка кражба“. Како што информираат од…

Казината и обложувалниците ќе треба да бидат оддалечени најмалку 500 метри од училишта и градинки

Новиот предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за игри на среќа, кој влезе во собраниска процедура, меѓу другото, предвидува казината и обложувалниците каде што се приредуваат игри на среќа, задолжително да бидат оддалечени…

(Видео) Царовска: Младите успешно се вработуваат, оперативниот план се реализираше за шест месеци со…

Десетина мерки и програми од оперативниот план за вработување се речиси 100 процентно реализирани, заклучно со минатата недела. Пилот програмата Младинска гаранција се покажа како исклучително ефикасна, а постојано се зголемуваат и парите…

ВМРО-ДПМНЕ: Георгиевски се обидува да влијае на директорите на училиштата, за да мести јавни набавки

Градоначалникот на Гази Баба, Борче Георгиевски, на најгруб начин се меша во работата на директорите на основните училишта во Гази Баба, имено, Георгиевски по пат на допис и електронски маил до директорите на училиштата им наредува пред…

Костадинов: Да се биде дел од ЕУ значи повеќе можности и зголемување на вработувањата во Македонија

Со македонско-грчкиот договор пред нас се отвора патот за полноправно членство во ЕУ и НАТО, со признаен македонски идентитет, а членството во ЕУ за Македонија носи подобар животен стандард, повеќе пари, поголеми фондови, инвестиции,…