Browsing Category

Македонија

(Видео) Шилегов: Армијата во Аеродром реагираше по мое лично барање, тоа беше најбрзо решение

Луѓето кои живеат во зградата во Аеродром вчера неколку часови стоеја пред својот влез и беше потребна брза интервенција, при што Армијата на Република Македонија реагираше на мое лично барање и замолница, рече скопскиот градоначалник,…

Голема промена на времето од вторник: Драматичен пад на температурите и силно невреме

До понеделник ќе продолжи периодот на стабилно, суво и топло време за овој период од годината, соопшти УХМР. Од вторник поради продор на студена воздушна маса, ќе има зголемување на облачноста проследена со врнежи од дожд и повремено…

Пресврт во ВМРО ДПМНЕ – Висок партиски функционер објави повик да се гласа на референедумот

Костадин Богданов, член на ИК на опозициската ВМРО ДПМНЕ, во интервју за Фактор вели дека ќе гласа на референдумот. - Јас уште на состанокот на Извршниот Комитет го изложив својот став дека партијата треба да ги повика членовите масовно…

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје. Соседите велат дека забележале луѓе со фантомки како бегаат по улицата. Нема жртви…

Страшна сообраќајка во Охрид – има повредени

Тешка сообраќајна несреќа се случила во Охрид, едно лице заврши во болница. Според информациите на полицијата вчера во 13.15 часот на крстосницата на улица „Васил Главинов“ во Охрид се случила сообраќајна незгода помеѓу мопед „Баотијан“ со…

До недела пекол, а од понеделник пресврт со времето – синоптичарите ја соопштија најновата…

Времето ќе биде сончево со мала облачност и топло. Ќе дува слаб ветер претежно од источен правец. Минималните температури ќе се движат од 6 до 14, а максималните од 26 до 32 степена. Во Скопје температурата ќе се движи од 12 до 31 степен.…

Ахмети: Да се гласа за стабилност и економски развој е голема и човечка работа

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во текот на вчерашниот ден за да ги информира граѓаните во врска со важноста на процесот на гласањето за европска Македонија на 30 септември, одржа средба со граѓаните во Општина Студеничани.…

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се задолжи со нови 57 милиони евра

Македонија се задолжи со нови 57 милиони евра кои никој не знае каде завршуваат. Нема нови проекти, нема нови инвестиции ама затоа трошоците за живот се зголемуваат, стандардот паѓа, а граѓаните едвај врзуваат крај со крај, обвини…

Николовски: Со влезот во НАТО и ЕУ, македонското вино добива сигурен пласман и повисоки цени

Со влезот во НАТО и Европската Унија, нашето вино добива европска етика, субвенциите кои сега ги исплаќаме за лозарите и коишто се повисоки ќе доаѓаат директно од буџетот на ЕУ, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,…

Двајца малолетни пешаци завршиле во болница поради удар од возило

Двајца пешаци вчера завршиле со повреди поради удар од возилo во одделни сообраќајни несреќи. Едната се случила во Битола, кога возило управувано од 29-годишно лице удрило во 16-годишна девојка. Од ударот девојката се здобила со тешки…

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе се пуштаат во судницата зад затворени врати бидејќи обвинителството тврди дека постои можност за…

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион” кажа дека се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување…

Шилегов со снимка ги убедуваше станарите дека миризбата е поради пелените

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните по шест часа можат да се вратат дома. Во посочениот стан со број 11 живееле две…

Специјалците влегоа во зграда во Аеродром: Позната причината за смрдеата која направи голема паника…

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“ изјавија дека причината за тоа е нехигиена во еден од становите. Тие забележале повеќе употребувани пелени…

Неочекуван потег на Христијан Мицковски: Ова ќе биде чекорот на ВМРО ДПМНЕ доколку референдумот биде…

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на…

ВЕЧЕРВА: Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата ,,Кузман Јосифовски Питу” број 15 во скопската населба Аеродром, кај Мезе барот се евакуирани по пријава дека во влезот почувствувале силна миризба и печење на очите. Полицијата, Противпожарна екипа и Брза…

Албански земјотрес ја стресе Македонија – вознемиреност кај жителите

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер регистриран е пополденво во 17:10 часот во Албанија. Потресот бил на длабочина од два километра, а епицентарот е на шест километри од градот Елбасан. Потресот е почувствуван во Тирана,…

“Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција”

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека тоа е нужност на руската политика и начинот на кој Русија функционира и гледа на светот.…

Бачев од Ранковце, Нагоричане и од Куманово: Убеден сум, народот ќе донесе историска одлука за…

Карванот на Кризниот штаб против референдумот вчера во рамките на кампањата „Македонија бојкотира“ одржа повеќе средби и собири во општините Ранковце, Младо Нагоричане и Куманово. На собирот се зборуваше за значењето на референдумот да не…

Средба на Џафери со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет од Европскиот парламент

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои се тука по повод 15. состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Македонија и Европската Унија, чиј домаќин е токму…