Browsing Category

Хроника

Му експлодирала електрична цигара во џеб (Видео)

Мохамед Зајид Абдихди (24) го опишал своето искуство во продавница за телевизори како „многу страшно“. Снимката од надзорна камера го фатила тој необичен момент. Мажот врескал и трчал по помош. Десната нога му е изгорена на неколку…

Од септември за сите уреди ќе биде достапен редизајниран „Гугл хром“

Корисниците на десктоп и андроид-уреди од првата недела на септември ќе бидат сведоци на промени во дизајнот на познатиот пребарувач, кои, сепак, поочигледни ќе бидат кај десктоп-верзијата. Новата верзија ќе донесе повеќе промени, па…

Тлото не се смирува, потрес од 7.3 степени според рихтер

Силен земјотрес од 7,3 степени го погоди северниот брег на Венецуела и ги стресе градовите се до главниот град Каракас, објави американската геолошка агенција. Властите соопштија дека нема информации за настрадани или поголема…

Почина во прегратките на саканата: Ова е момчето што го удри гром во Сплит (ФОТО)

Дваесет и петгодишниот Ирем Каришиќ од Саравево загина во неделата кога го погоди гром на плажата Мутрограс близу Сплит. Тој се капел со девојката кога гром удрил во него. Девојката била крај него кога тоа се случило, но за среќа не…

Автомобил удри во четиригодишно девојче во Скопје

Синоќа, по 22 часот, возило упавувано од 41-годишно лице од Скопје удрило во четиригодишно девојче, соопшти МВР. Несреќата се случила на улицата Благоја Паровиќ, при што детето се здобило со тешки телесни повреди и со истото возило било…

Страшна сообраќајна незгода во Кавадарци

Пешак на возраст од 71 година бил удрен од возило на улицата Партизанска“во Кавадарци. Од ударот пешакот се здобил со тешка телесна повреда и по укажаната лекарска помош бил задржан на лекување во Општа болница Кавадарци, соопшти…

Семејна драма во Македонија: Се слушнаа истрели, има ранети

Семејна драма се случувала вчера во селото Долна Бањица, Гостиварско. Како што соопшти полицијата, со два куршума од пиштол во пределот на стомакот бил застрелан А.У. (54) од страна на зетот за ќерка, Б.С. (33) од село Горно Седларце,…

Силно невреме низ Македонија – згасна еден живот

Маж од Дебар на 35-годишна возраст бил пронајден мртов на местото викано „Славило“, над селото Локов, струшко. Случајот бил пријавен во полициската станица Струга, утрово околу 4.30 часот. Полицијата соопшти дека мажот напасувал стока…

(Видео) Деца од градинка во Индонезија парадираат облечени како терористи

Деца од Индонезија на парада во нивната градинка биле облечени како терористите на „Исламска држава“. Како што може да се види на видеото што кружи на социјалните мрежи, во прашање е парада организирана по повод индонезискиот Ден на…

Конте: Се подготвуваат казни поради уривањето на мостот во Џенова

Италијанската влада работи на подготовката на казни кои би можеле да се применат против групацијата „Атлантија“, поради трагичното уривање на мостот во Џенова, изјави италијанскиот премиер Џузепе Конте. „Тој предмет е во мојата торба и…

Земал кофа во раце, а потоа седнал на грб на огромен крокодил. Добро обратете внимание што ќе се…

Земал кофа во раце, а потоа седнал на грб на огромен крокодил. Добро обратете внимание што ќе се случи на 0:17! Крокодилите се едни од оние животни со кои не би сакале да си играте, од очигледни причини. Меѓутоа, овој човек сакал да си…

Трогателно видео: Мачката на која и пуштиле снимка од починатата газдарица ќе ве растажи

Иако мачките не се сметаат за домашни миленичиња кои се „најдобри пријатели на човекот“, бројни се примерите каде токму мачките ја покажуваат љубовта и поврзаноста со своите сопственици. На социјалните мрежи кружи тажна снимка од маченце…

НАТО вечерва со нов потег околу Македонија – еве што побараа од нас

Владата на Македонија ги прими упатствата на НАТО кои треба да се исполнат во временски период од 18 месеци, како што беше наведено на Самитот на Алијансата што се одржа на 11 и 12 јули, објави Алсат М, повикувајќи се документ обезбеден од…

Денеска крвав инцидент во Македонија – има ранет, полицијата на нозе

Гостиварското обвинителство извршило увид во домот во Долна Бањица, каде денеска околу 11 часот било рането едно лице. Издадени се наредби за собирање на траги од местото на настанот, за скицирање и фотографирање на местото и наредба за…

Возачот кој удри во пешаци во Шпанија бил пијан и издрогиран

Возачот кој денеска со автомобил повреди три лица откако влета во група пешаци во предградие на шпанскиот град Сарагоса, бил под влијание на алкохол и дрога, а полицијата не го третира инцидентот како терористички напад, објавија шпанските…

Десетина жртви и разурнати куќи по силните земјотреси во Индонезија

Најмалку 13 лица загинаа во силните земјотреси што ги погодија индонезиските острови Ломбок и Сумбава, додека регионот се обидува да заздрави од разорните земјотреси кои претходно месецов однесоа стотина животи. Земјотресот со јачина од…

(Фото) Црногорската влада објави документ во кој не е исклучена директна воена закана од регионот

Црна Гора не ја исклучува можноста за директна воена закана, иако таа опасност е значително намалена поради местото и значењето што го има за стабилноста на регионот, стои во нацрт-стратегијата за национална безбедност на оваа балканска…

Трагедија на Јадранов: Молња убила 25-годишник

Во невреме кое вчера околу 18 часот го погодило подрачјето на Подстрана, Хрватска загинал помлад маж. Како што јави Далмација Данас, тој се капел со девојката на плажа во Мутограс. Според сведоци, се работи за 25-годишник до Сараево…

Тежок инцидент во центарот на Скопје

Маскирани лица претепале и изболе 20-годишно момче од Студеничани. Нападот се случил вчера околу 22 часот на кејот на реката Вардар во Центар, кај МКЦ. Според информациите на МВР, У.Ш.(20) од село Студеничани, Скопско бил физички…

Го сретнале и почнале да го удираат: Едно лице заврши на ургентен

На 19.08.2018 година во 17,10 часот од страна на вработена во Ургентен центар, пријавено е дека кај нив е донесен повреден И.З.(41) од село Црн Врв. Истиот во село Црн Врв бил физички нападнат од неколку непознати машки лица, при што се…