Browsing Category

Хроника

САД: Иран повторно е главен спонзор на терористите

Иран и понатаму е водечка држава спонзор на тероризмот во светот, тврди владата на САД во годишниот извештај во кој истакнува дека е намален бројот на терористички напади ширум светот. Во годишното истражување, Стејт департментот го…

Тлото не се смирува – Земјотрес од 4.2 степени

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран на грчкиот остров Крит, објавено е на веб-страницата на Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот бил регистриран во 4:54 часот по локално време, на…

ОН: Колумбија со рекордно производство на кокаин досега

Колумбија и понатаму е најголем производител на кокаин во светот со рекордно зголемување на плантажите со кока и на потенцијалот за производство на оваа дрога во 2017 година, информираше Кацеларијата на ОН за борба против дрога и криминал.…

Црна Гора воведува доброволно служење воен рок

Во Црна Гора следната година ќе биде воведено доброволно служење воен рок, пишува весникот „Победа“ повикувајќи се на извори во Министерството за одбрана. „Долгорочниот план за развојот на одбраната 2016-2025, како еден од приритетните…

Автомобил удри во група луѓе во Колумбија, најмалку осум жртви

Најмалку осум лица загинаа, додека десет беа повредени кога автомобил удри во група луѓе во градот Гадвас во Колумбија, објавија локалните медиуми. Колумбискиот весник „Ел Тимпо” доцна вечерта објави дека локалното население се собрало…

Двајца малолетни пешаци завршиле во болница поради удар од возило

Двајца пешаци вчера завршиле со повреди поради удар од возилo во одделни сообраќајни несреќи. Едната се случила во Битола, кога возило управувано од 29-годишно лице удрило во 16-годишна девојка. Од ударот девојката се здобила со тешки…

Според Курц, постои само едно решение за мигрантите

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, рече дека прашањето на миграцијата може да се реши само на надворешните граници и дека речиси сите го увиделе тоа. Тој, пред денешниот самит на ЕУ во Салцбург, за виенскиот весник „Стандард“ рече…

Трагедија: Воз удри во велосипед со приколка, загинаа четири деца

Четири деца загинаа, а најмалку една жена беше повредена кога воз удри во велосипед со приколка во холандскиот град Ос, недалеку од границата со Германија. Овој тип велосипед, со голема дрвена кутија пред возачот, е популарен меѓу…

Шилегов: Семафорите нема да спречат „будала” која убива луѓе по улици

Семафорот кој го бараат граѓаните нема да гo реши проблемот со несовесните возачи на градските улици, сметаат надлежните. Ова го изјави денеска пред медиумите градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. - Немањето семафор не значи дека…

Албански земјотрес ја стресе Македонија – вознемиреност кај жителите

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер регистриран е пополденво во 17:10 часот во Албанија. Потресот бил на длабочина од два километра, а епицентарот е на шест километри од градот Елбасан. Потресот е почувствуван во Тирана,…

Две момчиња најдени мртви во автомобил: Пред да се самоубијат напишале „Збогум татковино“

Регионот е во шок откако во хрватските медиуми се објави веста дека две млади момчиња се пронајдени мртви во нивниот автомобил среде шума во Задар од страна на овчар. Биле на возраст од 22 и 23 години. Двајцата извршиле самоубиство во…

Автомобил удри во четиригодишно дете во Кочани

Четиригодишно дете со тешки повреди е пренесено во болница откако во него удрил автомобил. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу 14:40 часот во Кочани на улица „Цар Самоил“ кога Т.Ц.(38) од Кочани со „фиат темпра“…

Се урна воен авион во Русија

Воениот авион Миг-31 се урна во централна Русија денеска во регионот Нижњи Новгород, соопшти руското Министерство за одбрана. Како што објавија, и двајцата пилоти безбедно се спуштиле на земјата откако беа катапултирани од авионот.…

Трагедија: Загинаа двајца познати ракометари

Двајца ракометари на ракометниот клуб Граниљерс загинале, а други двајца биле повредени во сообраќајна несреќа, што се случила во областа Валгоргуина. До несреќата дошло кога автомобилот во кој биле ракометарите на Гранољес се судрил со…

Мендух Тачи доживеаа сообраќајка – ова се деталите

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи вчера имал сообраќајна несреќа со автомобил во која за среќа поминал без повреди. Несреќата според информациите објавени во медиумите се случила вчера кога Тачи во попладневните часови во блиизина на Охрид со…

Еден работник загина, 11 се повредени на градилиште на хотелот „Риц“ во Мадрид

На градилиштето на луксузниот хотел „Риц“ во центарот на Мадрид вчера загина работник откако се урнало скелето на кое работел, а најмалку единаесет други се повредени. Според Службата за итна помош, железното скеле на шестиот кат на…

Автомобил удри во шеснаесетгодишно девојче во Автокоманда

Шеснаесетгодишно девојче се здобило со тешки повреди откако во него удрило автомобил во скопската населба Автокоманда. Според информациите на МВР, вчера околу 12 часот во полиција било пријавено дека на булевар Александар Македонски…

Нова трагедија во Македонија: Во страшна несреќа загина едно лице

Триесет и двегодишен мотоциклист загина во сообраќајна несреќа што се случила на патот од село Кадино кон село Марино, Скопско. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчеравечер во 19 и 30 часот меѓу автомобил „алфа ромео“ со…

Трагедија поради која плаче Македонија: Почина пожарникар среде пожар, му се слошило и паднал на…

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата. Од МВР соопштуваат дека на пожарникарот му се слошило додадека го гасел пожарот и бил пренесен во…

После тешка несреќа, камера снимила момент кога душата го напушта телото? (Видео)

После тешка сообраќајка, камерата го снимила моментот кога душата го напушта телото? Многу луѓе низ светот веруваат дека луѓето имаат душа. Она што ќе го видите во продолжение е можеби уште еден доказ за тоа……