Browsing Category

Бизнис

Турската лира се стабилизира трет ден по ред

Знаци на закрепнување се појавија на пазарите по стабилизирањето на турската лира трет ден по ред приближувајќи се на долгорочното ниво. Турскиот министер за финансии, Берат Албајрак, денеска планира да одржи средба со повеќе од 3.000…

Швајцарија: Новата банкнота од 200 франци ги вознемири бившите Југословени

Швајцарската народна банка претстави нова банкнота од 200 франци. Банкнотата не е пуштена во оптек, а веќе предизвика расправии помеѓу народите од бивша Југославија кои живеат во Швајцарија. Имено, на банкнотата се наоѓа мотив три прсти…

Бектеши: Над 120 компании добија финансиска поддршка

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на прес-конференција информира за реализацијата на дел од мерките за поддршка на малите и средните претпријатија како дел од Програмата за конкурентност, иновации и претприемаштво за 2018 година.…

НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на Одделот за монетарни операции на НБС, Никола Драгашевиќ. Одговарајќи на…

Ердоган додаде масло на огнот: Турција со најжесток одговор до американците

Турција денеска значително ги зголеми царинските давачки за неколку производи од САД, како што се автомобили или тутун, како одговор на сличната мерка преземена од Вашингтон во период на тензични односи меѓу двете земји. „Царините за…

Од 17 октомври користењето на марихуана ќе биде легално, но тоа не е се – доаѓа и ново пиво од…

„Ќе бидеме подготвени кога Канада ќе ја легализира марихуаната. Тоа ќе се случи на 17 октомври 2018 година, а храната и пијалаците со канабис ќе се легализираат една година подоцна. Ние ќе бидеме подготвени дотогаш и ќе бидеме први на…

УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на…

За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и најостро ги демантираме овие тврдења, велат од УЈП. Нивната изјава…

УЈП ќе има неограничен пристап до сметките на граѓаните, но тој треба да биде контролиран

Увидот на Упрвата за јавни приходи во личните податоци мора да се ограничи, а евентуалната размена на податоците со банките за висината на доходот и негово даночење треба да биде кодирана. Ова е ставот и на Дирекцијата за заштита на личните…

Бектеши: Еден милион туристи годинава ќе ја посетат Македонија

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека согласно податоците на Државниот завод за статистика, во врска со зголемувањето на бројот на туристи, очекува годинава да биде остварена целта од еден милион туристи, со 3 милиони ноќевања…

Светски познатиот американски бренд за брза храна КФЦ доаѓа во Македонија

Премиерот Зоран Заев синоќа оствари средба со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање ресторани за брза храна на американскиот бренд КФЦ (KFC), на која беше најавено отворањето на првите два ресторана во Тетово и Скопје на 14…

Овошјето од Србија поминува шест контроли кога влегува на рускиот пазар

Министерот за земјоделство, Бранислав Недимовиќ, изјави денеска дека е во постојан контакт со руските колеги поради појавата на габи на еден контингент праски и нектарини од Србија, дека е воведен привремен мониторинг на тоа овошје и дека…

Во Будва во моментот престојуваат над 70.000 туристи

Во Будва во моментот престојуваат околу 73.000 туристи, што е неколку проценти повеќе во споредба со лани, соопшти директорот на локалната туристичка организација (ТО), Младен Франовиќ. „Будва е полна. Се наоѓаме во шпицот на сезоната,…

Бесплатно регистрирање на конференцијата за метална и електроиндустрија

На 18 септемви ќе се одржи втората конференција Macedonia Manufacturing Expo (ММЕ), чија цел е промовирање на потенцијалот на македонската лесна преработувачка индустрија и поврзување на домашните компании од оваа индустрија со странски…

„Економист“: Виена е најдобар град за живеење во светот

Австриската престолнина Виена го помина австралискиот град Мелбурн на листата со најдобри градови за живеење во светот за 2018 година. Ова е првпат некојa европска престолнина да се најде на врвот на листата на глобалното истражување на…

Турција во шок: Силен пад на лирата, туристите пазарат скапи брендови за без пари

Вредноста на турската лира и денеска продолжи да паѓа, а потона и главниот турски берзански индекс бидејќи инвеститорите стравуваат поради економската политика на Турција и влошувањето на односите меѓу Анкара и Вашингтон. Турската Централна…

Казни за користење на пластична амбалажа

Франција најави дека следната година ќе воведе казнени мерки што ќе ја зголемат цената на потрошувачката стока доколку биде спакувана во нерециклирана пластична амбалажа, објави Министерството за заштита на животната средина. Овие мерки…

Русија го намалува користењето на американскиот долар

Русија ќе го намали бројот на американски хартии од вредност што ги поседува, како одговор на новите санкции на Соединетите Американски Држави, соопшти рускиот министер за финансии, Антон Силуанов. „Русија повеќе ќе се насочи кон…

Турската лира на историски минимум

Турција изработи акционен план и ќе започне да го спроведува денеска за да ги смири вложувачите, изјави министерот за финансии, Берат Албајрак, откако курсот на лирата према американскиот долар потона на најниско ниво на вредност во…

Пад на невработеноста во Австрија

Трендот на намалување на невработеноста во Австрија продолжи и во јули, кога е забележан пад од осум проценти во однос на истиот период, минатата година. Според податоците на „Евростат“, стапката на невработеност во Австрија изнесува 4,7…

Подгответе се за шопинг – утре е најдобриот ден за тоа!

Повторно е време за Garage sale во Ramstore Mall со попусти кои не смее да се пропуштат. Во Ramstore Mall традиционално, по деветти пат прават чистка, вадат сè надвор! Шопинг-треската почнува утре и ќе трае цели седум дена, до 20 август.…