Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Се враќа снегот: Драстичен пад на температурите – Студ ќе ја окова Македонија

До четврток времето ќе се задржи претежно сончево и потопло. Од петок се очекува наоблачување со локални слаби врнежи, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневната температура за време на викендот. Прогноза за 21.02.2019…

Заврши седницата на Владата на Северна Македонија – донесени важни одлуки

На денешната редовна, 122 седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди новиот текст на Предлог - законот за Агенција за национална безбедност. Донесувањето на Предлогот на закон за Агенција за национална…

Хорор во Македонија: Стоел и снимал како силувале момче со посебни потреби

44-годишниот З.К. од селото Кукуречани, пријавил дека пред неколку дена во селото врз неговиот син С.К. кој е лице со тешка интелектуална попреченост, била извршена обљуба од страна на лицето П.К. кое исто така било лице со тешка…

Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса Алтернатива и со лидерот на ДУИ, Мендух Тачи да се откриваат имиња на кандидати кои би биле во игра, но за него е важно што голем дел од…

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата ,,Силекс неметали”, Василије Авировиќ во предметот ,,Труст” на СЈО. Судија известител за предметот е Лирие…

Ќосето: Бевме принудени да одиме на протести, сè до 27 април мислев дека тоа е во ред

„На 27 бев на работа во Велес, бев вработен во ЈП ‘Водовод’ како инкасант. Ние вработените од администрацијата две години учествувавме на протести кои беа задолжителни. Ако те нема двапати, те прашуваат зошто не си отишол. Протести,…

Потпретседателот на ЕК упати пофалби до обвинителката за антикорупција на Романија

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, вели дека Романија не смее да се предаде во битката против корупција. Холандскиот политичар ја пофали државната обвинителка за антикорупција и додаде дека таа е многу храбра.…

Израел ќе испрати вселенско летало на Месечината

Израелската непрофитна организација SpaceIL објави дека в четврток ќе испрати вселенско летало од Кејп Канаверал во Флорида со цел Израел да стане четврта земја што ќе оствари контролирано слетување на Месечината. Беспилотното летало…

ГТЦ ќе добие зелен покрив

ГТЦ во Скопје ќе добие зелен покрив. Местото каде што ќе никне новата зелена површина денеска го посетија градоначалникот Петре Шилегов, Нарине Сахакјан – постојан претставник на Програмата за развој на Обединетите нации, Саша Богдановиќ –…

Османи во Брисел на средби со Хан и Могерини

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска патува за Брисел, каде што ќе оствари работни средби со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и…

Еден пријавен на огласот на СДСМ за претседателски кандидат

На огласот на СДСМ за кандидат за претседател на државата, кој завршува денеска, стигнала само една пријава, потврдуваат од партијата. Станува збор за амбасадорот Ѓорѓи Филипов, кој јавно ја објави својата кандидатура. Портпаролот на СДСМ,…

Дачиќ: На Шаулиќ му дадоа некакво средство за успивање и веќе не се разбуди

Српскиот министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, откри нови детали околу смртта на пејачот Шабан Шаолиќ, кој трагично загина во сообраќајна несреќа во неделата во Германија. Дачиќ вели дека починатиот крал на народната музика, по…

Водачот на протестите во Никарагва осуден на 216 години затворска казна

Водачот на ланските протести на земјоделците во Никарагва, Медардо Маирена, е осуден на 216 години затворска казна. Тој ги предводеше протестите против претседателот Даниел Ортега, по што во декември минатата година беше обвинет за…

Претседателката на Тајван ќе се кандидира повторно

Претседателката на Тајван, Цаи Ин-Вен, изјави дека дека повторно ќе се кандидира за лидер на островот во 2020 година, и покрај тоа што нејзината популарност продолжува да опаѓа. Цаи ги објави своите планови во вторникот во ексклузивното…

За тие што ќе се обидат да уништат табли со Северна Македонија казна од 2000 евра –…

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува денескаСАКАМДАКАЖАМ.МК. Официјално, на граничните премини секако има постојана…

Маж се разнесе со бомба на Копаоник

Маж на возраст од 49 години изврши самоубиство во вилата „Рај“ на Копаоник, објавија белградските медиуми. Како што се наведува, телото на Ј.Л. е пронајдено во магацин, а првичните резултати од истрагата покажуваат дека човекот рачно ја…

Берни Сандерс повторно кандидат за претседател на САД

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, рече дека ќе се кандидира за претседател на САД на изборите закажани за 2020 година. Седумдесет и седумгодишниот Сандерс, кој себе се нарекува демократски социјалист, изјави за локално радио дека…

Пет Американци уапсени во протестите во Хаити

Министерот за надворешни работи на Хаити, Бочит Едмонд, во понеделникот потврди дека петмина Американци на островот биле уапсени. Тројца други лица, исто така, биле уапсени, додаде тој. Идентитетите на притворените лицата не беа…

Добра вест од Преспанскиот договор: Разговорите во роаминг од Грција ќе бидат за…

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Грција, Никос Папас, потпишаа меморандум за разбирање за намалување на цените во роаминг. Тоа значи…

Во Романија од грип починаа 135 лица

Романските здравствени власти објавија дека во земјата од грип починале уште четири лица, со што билансот се искачи на 135 мртви. Се наведува дека жртвите во најновите случаи имале помеѓу 26 и 87 години. Кај четворицата бил потврден…