Daily Archives

јуни 2, 2018

СДСМ вечерва со жесток одговор до ВМРО-ДПМНЕ: Еве што власта и одговори на опозициската ДПМНЕ

СДСМ излезе со реакција после вечерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрален текст од соопшетението на СДСМ: Вечерва, како и на секој митинг на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 12 години, повторно се слушнаа истите пораки за…

Мицкоски: Предвремени избори мора да има

„Ајде да ги застанеме додека не е предоцна. Избори мора да има. Предвремени парламентрани избори заедно со претседателските. Ајде да формираме техничка влада на 100 дена пред изборите и да видиме дали народот се согласува со ова што го…

Мицковски со неочекуван потег: Побара избори, но го побара и ова

Предвремени избори и техничка влада составена од сите парламентарни партии на 100 дена пред нивното одржување, побара Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот митинг на опозицијата во Скопје пред Влада на РМ. - Изборите…

Орбан преку видео се обрати на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, преку видео порака се обрати на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата. „Во тешки времиња потребни се храбри лидери. Ви честитам што успеавте да ја обновите партијата. Можете секогаш да сметате на нас“,…

Каде е вечерва Никола Груевски?

Вечерва на митингот барем според првите фотографии, видеа не може да се забележи присуство на некогашниот премиер на Македонија и поранешен лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Тој во моментов е почесен претседател на партијата. Сепак…

Фото: Сашо Мијалков на оригинален начин го следи митингот на ВМРО ДПМНЕ – еве од каде

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, го следи преку прозор протестот на ВМРО-ДПМНЕ што се одржува пред Владата. https://www.youtube.com/watch?v=LGiq7hfMUV4 Камерата на Макфакс го забележа Мијалков во зградата што се наоѓа веднаш…

Колони возила од Аеродром и Кисела Вода се упатија кон Владата на протест

Колони со возила од скопските општини Кисела Вода и Аеродром се упатија кон центарот на главниот град каде пред Владата најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи протест.   Граѓаните со себе носат знамиња на Македонија како…

Во живо: Почна митингот на ВМРО ДПМНЕ – еве колку народ има

Неочекувано мал број на луѓе на митингот на ВМРО ДПМНЕ, во однос на последниот поголем митинг на тогаш владејачката партија. Некогаш најмоќната партија ВМРО ДПМНЕ, денес во опозиција денес го оддржува првиот посериозен митинг на речиси…

Моќна порака на Александар Кирацовски на “24”: Македонија оди напред и враќање назад…

Македонија оди напред и враќање назад нема, порача Кирацовски во вчерашната дебата на телевизија 24. 235 милиони евра странски инвестиции влегоа во Македонија без ниту едно сечење на лента, порача Александар Кирацовски на тв дебатата со…

На само неколку минути до протестот во живо на Канал 5 се огласи Христијан Мицковски – еве ја…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во вестите на Канал 5 телевизија повика што е можно повеќе граѓани да дојдат вечерва пред Владата и да се приклучат на антивладиниот собир. Тој побара дека треба што поскоро…

Предмалку се огласи Никола Груевски: Еве што порача во врска вечерашниот протест на новото…

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дава јавна поддршка на протестот кој ќе се одржи вечерва во 20 часот пред македонската влада. -Помина една година, а веќе ретко кој се уште не ја препозна големата лага на СДСМ. Време е…

Премиерот Заев денеска слави, а еве и зошто (фото)

Зоран Заев го завршил средното образование во струмичката гимназија како одличен ученик. Денеска тој се врати во училишните клупи, после 25 години од матурирањето, како премиер. „Горда сум на целата генерација, но посебно на мојот ученик…

Незапаметен настан: Полицијата го фатила по голема потера, починал додека го апселе

Необичен настан се случи во Хрватска каде полицијата во голема потера фати маж, а при апсењето тој почина. Хрватските медиуми денеска пишуваат дека во ноќта, петок кон сабота, починал 44-годишен маж кого го виделе како прави прекршок во…

Нестабилно време, пороен дожд и грмежи – еве што ќе се случува

Времето утре ќе биде сончево и топло, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температура ќе се движи од 20 до 31 степен. За време на викендот во попладневните…

За минута улиците побелеа: Силно невреме проследено со град ја погоди Преспа

Силно невреме го погоди градот Ресен и делови од Преспа. Невремето се случи попладнево, каде за кратко улиците побелеа, а според првичните проценки можно е да има штети врз овошките. Сепак за евентуалните штети од денешниот град се…

Полицаец запрел жена поради преминување на црвено. Кога видел што се случува, веднаш повикал помош

Овој сообраќаен полицаец рутински патролирал низ град кога забележал како еден теренец поминува на црвено. Веднаш ја запрел жената за да провери за што се работи. Имал чудно чувство, а кога го погледнал совозачкото место, сфатил што…

Откако ја тестирал нејзината верност, пред камерите одлучил да ја запроси девојката (Видео)

Еден Американец побарал помаш од екипата на едно шоу како би ја тестирал својата девојка и како би проверил дали би му останала верна ако атрактивен маж се обиде да ја заведе. Екипата на шоуто, кое се базира на скриена камера, на…

Ништо не може да му го расипе денот: Со автомобил излетал во море, а потоа одлучил да се сонча

Вчера во Задар, Хрватска, 36-годишник изгубил контрола над своето возило марка „Голф“ и излетал во море. Од возилото излегол сам и без тешки повреди, а потоа одлучил да се сонча на кровот на автомобилот. Возилото нема регистарски…

Авион принудно слета на прометна улица: Граѓаните гледаа во неверување (Видео)

Поради проблеми со моторот мал авион Цесна 172 морал да слета на пат во Лос Анџелес во округот Хантингон Бич. Пилотката ја покажала својата вештина кога успеала на пат полн со воизла, избегнувајќи ги и струјните кабли, вешто да го спушти…

Заборавете на салото околу стомакот – пет дена од оваа исхрана и ќе се случи чудо!

Познато е дека јаглехидратите најмногу влијаат на вишокот килограми, бидејќи нивната прекумерна количина се складира во телото во облик на масти, односно сало. Токму поради тоа, исхраната без јаглехидрати е смислена како би го поттикнала…