Daily Archives

мај 29, 2018

Полицијата излезе со важна вест за граѓаните – еве за што се работи

Грчките гранични полициски служби соопштиле дека поради најавен штрајк на грчките царински работници во текот на утрешниот ден сообраќајот на граничните премини со оваа соседна земја ќе биде во застој, информира МВР. „На Граничниот…

Случајно го „закачил“ со чадор – она што следело на 0:09 секунда е страшно (Видео)

Минувач случајно го „закачил“ со чадорот, а тој толку се вознемирил што се одлучил на страшен потег. Жртвата е 50-годишен маж кој после нападот веднаш паднал на земја, претрпувајќи повреди на главата. Надзорна камера ја снимила целата…

Синоптичарите најавуваат пороен дожд и грмежи, еве од кога

Во следните два дена во попладневните часови во крајните западни и јужни делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Во петок и деновите од викендот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи,…

Го опоравува цел организам, а се прави за 2 минути – еве зошто овој сок е хит во светот

Станува збор за сок од цвекло и моркови, а ако ви е мака при самата помисла на комбинацијата од овие две намирници во течна состојба, не сте единствени. За овој сок се вели дека „крева од мртвите“ – и не е наменет само за оние кои имаат…

Никој не се осмелил да ја изведе оваа песна. Жирито ќе го памти овој настап цел живот

Викторија Хованисјан има само 13 години, но тоа не ја спречило храбро да зачекори на сцената на емисијата „Гласот на Русија“, каде одлучила да запее. Избрала многу тешка нумера, која многумина професионалци ја окарактеризираа како…

Ништо не боли како заб: Отстранете ја болката за само половина минути, еве и како

Секое оштетување на корен на заб предизвикува неподнослива болка. Постојат многу причини за дополнително оштетување на нервите, на пример: пропаѓање на заб, губење на заб, скршени заби, кариес, воспаление на непца… Силната болка често го…

Следува уште еден продолжен викенд: Петок е следниот неработен ден за сите граѓани

За граѓаните доаѓа нов неработен петок, со што следува уште еден продолжен викенд. Следниот неработен ден е петок, 15-ти јуни, кој е прв ден на Рамазан Бајрам а ќе биде неработен за сите граѓани. Ова се сите неработни денови кои…

Регионалниот пат Кочани-Македонска Каменица во прекин поради минирање

Кочани – Македонска Каменица, од селото Истибање до Каменица, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. АМСМ истовремено извести дека од 10:30 часот сообраќајот е нормализиран на магистралниот пат Скопје-Приштина. Сообраќајот на…

Компанија тврди дека млекото од инсекти е храна на иднината

Јужноафриканска компанија во продажба пуштила посебен тип млеко наречено Entomilk, направено од одгледувани инсекти. Entomilk се рекламира како суперхрана на иднината. „Entomilk е одржлива, природна, хранлива и вкусна храна без лактоза.…

Се бара институционална гаранција за објавување на законот за јазици во „Службен весник“

Се бара институционална гаранција за објавување на законот за јазици во „Службен весник“. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, рече дека не станува збор за индивидуално прашање и дека не е само прашање кога ќе го потпише и испрати во…

Иванов не бил информиран за договорената рамка за името

До претседателот Ѓорге Иванов нема доставено информација за договорената рамка за надминување на спорот за името, на која вчера се повика министерот за надворешни работи, Никола Димитров, велат од Кабинетот на претседателот. „До…

Најблискиот соработник на Ким отпатува за Њујорк

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потврди дека високиот севернокорејски функционер Ким Џонг-чол заминал кон Њујорк на преговори за претстојната средба на високо ниво меѓу Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун. „Составивме…

Вознемирувачка снимка ги шокира сите: Самоубиство после сообраќајна несреќа

Надзорна камера утрово снимила шокантен настан на мост во Сочи, Русија. На снимката се гледа автомобил „Хјундаи“ кој после сообраќајна несреќа запира во оградата на патот. Возилата од спротивниот правец успеваат да го избегнат…

Трагедија ја потресе Македонија: Загина македонски бизнисмен во страотна сообраќајка

Македонски бизнисмен и неговиот пријател од Загреб загинаа во страшна сообраќајна несреќа којашто се случила викендов во центарот на Медулин, најпознатото туристичко место на Истра, Хрватска. Според тамошните медиуми, во несреќата што се…

Обвинение за седуммина кои направиле лабораторија за дрога во Тетово

Поднесен е обвинителен акт против седум лица во предметот за најголемата лабораторија за производство на синтетички дроги во Југоисточна Европа.  Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до Основниот суд…

Нетанјаху се закани по ракетниот напад од Појасот Газа

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека земјата ќе одговори на ракетниот напад врз Израел, што се случи од страната на Појасот Газа во раните утрински часови. Утрово израелската армија соопшти дека биле истрелани 25…

Aвстрискиот канцелар се сомнева во посветеноста на Вашингтон кон ЕУ

САД под администрацијата на Доналд Трамп стануваат сè понепредвидливи и несигурни за своите европски партнери, истакна австрискиот канцелар, Себастијан Курц, приклучувајќи се кон хорот од членки на ЕУ ко бараат поголемо единство и…

Aвстрискиот канцелар се сомнева во посветеноста на Вашингтон кон ЕУ

САД под администрацијата на Доналд Трамп стануваат сè понепредвидливи и несигурни за своите европски партнери, истакна австрискиот канцелар, Себастијан Курц, приклучувајќи се кон хорот од членки на ЕУ ко бараат поголемо единство и…

Полицијата го уапсила Н.И.

Синоќа полициски службеници од Гостивар го уапсиле 34-годишниот Н.И. од селото Дебреше, Гостиварско, кој бил затекнат додека извршувал тешка кражба во мини-маркет во Врапчиште. Тој насилно ја отворил влезната врата, влегол внатре, одзел…

Драма на македонските патишта: Прво се престигнувале по патот, а потоа извадил и оружје

Триесетгодишен маж со иницијали А.З. од селото Непроштено, Тетовско, пријавил дека му била загрозена безбедноста додека со семејството се враќал од Тетово. „А.З. со неговото возило ‘голф’ застанал во близина на спортската сала во…