Daily Archives

мај 4, 2018

Направете го ОВА и ќе пливате во пари!

Постојат некои верувања кои можат да ви помогнат да привлечете пари и да ги задржите во својот џеб. Начинот на кој се справувате со парите, па дури и положбата на метлата во куќата, велат нашите стари, може да влијаат на финансиската…

Поставил скриена камера за да ги фати криволовци, но она што го снимила камерата ќе ви ја заледи…

Веќе со години, камерите го променија начинот на кој го гледаме светот. Ни овозможија да снимиме многу убави моменти, но некогаш тие снимаат и работи кои тешко се објаснуваат. Токму таквите снимки се и најинтересни. Следното видео е…

Врие од змии со жешкото време: Дали ова е најголемата змија на светот!?

Иако според податоците на Гинисовата книга, рекордот за најголема забележана змија е 7,67 метри (подоцна уловени се и питони со должина од 8 мети) снимката од 1959 година открива дека постојат значително поголеми змии на светот. Авторот…

Решил да ја изора нивата, кога во бавча нашол буре со куп пари

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно сино буре. Она што го пронашол во бурето го шокирало. 600 милиони долари се наоѓале внатре. Хосе Маријан Картолос, 65-годишен фармер…

Лицата родени во овој знак секогаш имаат куп пари

Ако парите се важен фактор за задоволство во животот, тогаш овој знак е дефинитивно роден под среќна ѕвезда! Знаете и сами дека постојат луѓе кои секогаш имаат пари иако изгледа како да не се мачеле многу да стигнат до нив. Сите…

Коѕијас: Ќе правев забава ако имавме напредок во преговорите

„Ако имаше напредок по другите тешки прашања во процесот на преговори, немаше да бидам овде на прес-конференција, туку ќе правев забава. Но, како и да е, планираме да правиме забава и ако успееме, тоа ќе биде најрадосен момент за мене“,…

Ердоган ја достави кандидатурата за шеф на Турција, противкандидат му е Мухарем Инџе

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и нејзиниот коалициски партнер, Партијата на националистичкото движење (МХП) официјално ја доставија кандидатурата на актуелниот шеф на државата Реџеп Тајип Ердоган, за учество на…

Две лица во притвор: Нови детали за настанот што ја крена Македонија на нозе

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување истражна постапка за уште две лица македонски државјани инволвирани во предметот со случајот на…

Утврдено и местото и датумот на средбата меѓу Трамп и Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека местото и датумот за неговата средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се веќе утврдени и наскоро ќе бидат соопштени. Според CBS News, кој се повикува на неименувани извори, можно е…

Згаснува познатиот национален македонски медиум

На денешната седница на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) едногласно беше донесена одлуката да почне постапката за одземање на дозволата на радиото „Слободна Македонија“. Како што напомена претседателот…

Трагедија за големиот празник: Тргнале на слава, го изгубија синчето

Голема трагедија во Србија, се случила четвртокот, кога семејство кое тргнало да оди на слава направило сообраќајка, при што во несреќата загинало нивното дванаесет годишно дете. Имено во автомобилот се наоѓало четиричленото семејство…

Фудбалскиот свет тагува: Се самоуби познат фудбалер

Чешките медиуми известуваат дека поранешниот фудбалер на Спарта Прага, 40 годишниот Павел Пергл извршил самоубиство. Тој бил пронајден мртов во својот стан во Германија. -Ова се многу тажни вести за нас и сите љубители на фудбалот и…

Невреме ја зафати Македонија – ова се деталите

Најмногу дожд денеска наврна во Маврово, Претор, Лазарополе и Виница. Попладне најпрвин во југозападните делови имаше развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Подоцна нестабилноста се прошири и во…

СДСМ предмалку испрати остро соопштение до ВМРО ДПМНЕ

„ВМРО-ДПМНЕ партијата која 11 години ја злоупотребуваше полицијата и другите државни институции, продолжува да измислува случаи преку кои очајно се обидува да ја манипулира јавноста. Лажни се наводите на ВМРО-ДПМНЕ за состојбата во…

Заев на средба со светската рекордерка во маратон: Клучно е да ги мотивираме младите да спортуваат

Во пресрет на одржувањето на годинешниот скопски Визер маратон, денес премиерот Зоран Заев, придружуван од директорот на Агенцијата за млади и спорт, советниците за спорт и млади, Ѓорѓи Тасев и Даниел Димевски, се сретна со светската…

Манчевски: Целта ни е целосно да го смениме впечатокот на граѓаните за администрацијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, се обрати на отворањето на научната конференција „Управување во јавниот сектор: предизвици и перспективи“ во организација на Факултетот за современи науки при…

(Видео) Специјалните единици на МВР демонстрираа показни вежби

Единици на МВР одржаа показна вежба во касарната „Ѓорче Петров“ во рамките на одбележувањето на 7 Мај – Денот на македонската полиција. https://www.youtube.com/watch?v=nDxQP2wgUDA Припадници од Единицата за специјални задачи, од…

Коцијанчич: Набргу нови преговори меѓу Белград и Приштина

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, изјави дека преговарачите на Белград и Приштина набргу ќе бидат повикани во Брисел заради разговори за нацрт-статутот на асоцијацијата на српските општини во Косово. Главниот…

Ќе се унапредува полициската соработка меѓу Македонија и Грција

Ќе се унапредува полицската соработка меѓу Македонија и Грција. Ова е еден од заклучоците донесени на третата по ред четирипартитна средба на министри за надворешни работи, за внатрешни работи и за транаспорт од Република Македонија,…