Дваесет и тројца мигранти загинаа во несреќа во Либија

Најмалку 23 мигранти загинаа, а 100-ина се повредени во сообраќајна несреќа во Либија, соопштија болнички извори.

Камион со повеќе од 300 мигранти се преврте недалеку од Бени Балида, 170 километри југоисточно од Триполи.

Повеќето од мигрантите што биле во камионот дошле од Еритреја и Сомалија.

Во тренд…