Daily Archives

февруари 13, 2018

И популарната македонска пејачка меѓу заглавените на Ѓавато – снежното невреме направи хаос во…

Македонската фолкерка Татијана Стефановска била во еден од педесетте автомобили кои со часови стоеја заглавени во снежниот хаос на превојот Буково, помеѓу Ресен и Охрид. -И така… веќе саат ипол заглавена на Буково. А Македонија пат, пак…

МВР вечерва излезе со многу важна вест за возачите

Поради обилните снежни врнежи на подрачјето, СВР Охрид презема засилени мерки за безбедност и контрола на сообраќајот и спроведува мерки за забрана на движење на тешки товарни возила кон планинските премини „Пресека“, „Буково“ и кон…

Вечерва тешка сообраќајка ја потресе Македонија – двајца се веднаш префрлени во болница, ова…

Две лица се повредени и итно пренесени во болницата во Крива Паланка по вечерашната сообраќајка на магистралниот пат Крива Паланка - Куманово кај Гиновци, дознава Скај. Според информациите се судриле трактор и Бе-ем-ве, а двете лица кои…

Вечерва Владата со одлична вест за граѓаните

На денешната седница, Bладата донесе одлуки за поддршка на две нови странски инвестиции. Првата одлука се однесува за давање согласност за долготраен закуп на градежно земјиште за компанијата за производство на лекови САГЕН. Втората…

Пензионер (79) положил возачки испит за да може да ја посетува сопругата во болница

Кит Лимберт од Гарфорт во Јоркшир возел часови уште како момче, но никогаш не положил возачки испит. Неговата сопруга Ен ја презела улогата на возач во куќата, па Кит немал потреба да полага. Сепак, сè се променило кога неговата…

Одлуката е донесена: Познато кој ќе ја претставува Македонија на Евровизија

„Ај кју“ ќе биде македонски претставник на Евровизија, која ќе се одржи во Лисабон во мај. Членовите ќе ја пеат песната Lost and found. Автор на песната е Бојан Трајковски, а продукцијата е на Дарко Димитров. На јавниот повик што го…

Кога овој пливач скокнал во вода сите останале зачудени – она што го направил е невидено

Кога овој пливач скокнал во вода сите останале зачудени - она што го направил е невидено! Дури и коментаторот на овој натпревар не можел да верува во она што го гледа. После стартот овој пливач скокнал во вода, а додека другите брзо…

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли Неверојатен видеозапис прикажува еден специјален камион како со голема брзина и леснотија прави цигли. Оваа машина за само еден час произведува 15.000…

Македонија се уште во неверување по големата трагедија: Фамилиите на загинатите планинари –…

Фамилиите на младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, кои загинаа на Кајмакчалан, испратија писмо до Планинарскиот сојуз на Македонија. Писмото го пренесуваме интегрално: Навистина е згрозувачки повикот на квази…

Вечерва тешка сообраќајка на овој патен правец – сообраќајот е во целосен прекин

Поради сообраќајна незгода кај с. Гиновци, сообраќајот на магистралниот пат Крива Паланка – Куманово е во целосен прекин, ифнормираат од АМСМ. Засега нема информации за евентуално повредени лица. Повеќе детали се очекуваат наскоро.

Го нападнале група мажи од кои добил ќотек, а потоа од куќата излегла неговата жена и го направила…

Го нападнале група мажи од кои добил ќотек, а потоа од куќата излегла неговата жена и го направила ова! Една жена стана вистински херој, откако успеа да му го спаси животот на својот сопруг кого го нападнале непознати мажи пред…

Застрашувачка сцена: Голем пожар на автопат ги фатил автомобилите во замка (Видео)

Застрашувачка сцена: Голем пожар на автопат ги фатил автомобилите во замка (Видео) На интернет е објавено видео од несреќа која се случила минатиот викенд во Кина. Инцидентот се случил во утринските часови 11 февруари на автопатот Пекинг…

Огромен „монструм“ снимен како џбара по контејнер во близина на училиште (Видео)

На интернет кружат застрашувачки снимки од огромна дива свиња како џбара по контејнер во близина на основно училиште во Хонг Конг. Дивата свиња, опкружена со младенчињата, се качила на задните нозе како би го дофатила контејнерот во…

Снегот направи хаос на патиштата – неисчистени и непроодни, еве што се случува

Врнежите од снег на Стража предизвикаа проблеми за возачите. Патот не е исчистен и многу возила останаа блокирани крај и на патот. Според изјави на очевидци, завеани се камиони и автомобили, а среде патот има заглавено комбиња.…

Страшна несреќа во Словенија: Возач на цистерна изгорел во кабина (Фото)

На приморски автопат во Словенија дошло до страшна несреќа во која загинало едно лице. Како што јавуваат тамошните медиуми, една цистерна целосно изгорела по судир на четири товарни возила. Освен цистерната, изгореле уште две возила,…

Чудо во Велика Британија: Го изгубила синот, а 17 дена подоцна родила негова близначка

Девојчето кое останало 17 дена во мајчиниот стомак, откако нејзиниот брат близнак бил мртвороден, преживеало. Гема Бриант, мајка на близнаците, рекла дека тагата поради загубата на синот и радоста поради родената ќерка Лекси е вистински…

Родила додека била во кома: Ќеркичката ја запознала дури три недели после породувањето

Деане Хари (35) од Торквеј родила додека била во кома. Не се сеќава на породувањето бидејќи се пробудила три недели подоцна. Деане е ставена во индуцирана кома поради ретки компликации за време на царски рез. Се пробудила за три…

Ова никој не го очекуваше: Мерцедесот кој беше нарачан за Груевски ќе се продава за три пати пониска…

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски по денешната седница на Владата преку видео на Твитер соопшти дека мерцедесот од 600.000 евра кој беше набавен по барање на поранешниот премиер Никола Груевски, ќе биде ставен на електронско јавно…

Златна кула на 75 спратови: Во Дубаи отворен највисокиот хотел на светот

Дубаи во неделата го отвори највисокиот хотел на светот, висок 356 метри. Хотелот „Гевора“ за еден метар е повисок од досега највисокиот хотел во истата улица. Новиот хотел „Гевора“ е кула со златна боја на 75 спратови. Има четири…

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот Љупчо Николовски е временска непогода за земјоделството

СДСМ и министерот за земјоделие Љупчо Николовски се вистинска временска непогода за македонското земјоделие. Дијалогот со земјоделците не постои, ниту министерот ниту неговиот заменик не се појавени помеѓу земјоделците, реагираат од…