Груевски неделава само в четврток не е на суд

Од 5 работни дена, експремиерот и актуелен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, само в четврток нема да се појави во судот. Денеска, утре и в петок Груевски е на судски рочишта за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“ во предметот на СЈО познат како „Тенк“. В среда е закажано рочиште за случајот „Траекторија“ за кинеските провизии за автопатиштата. Покрај тоа, Груевски в петок треба да се пријави и кај шалтерски службеник како редовна мерка на претпазливост.

Предметот „Тенк“ го води судијката Добрила Кацарска. Таа на минатото рочиште го прифати барањето на адвокатот на Ѓоко Поповски, Богољуб Софрониевски, и го одложи рочиштето бидејќи адвокатот немал доволно време за подготовка.

Во предметот „Траекторија“, кој го суди судијата Горан Бошевски, одбраната го оспори вештачењето на СЈО, а ги побараа и 315-те аудиоснимки и транскриптите како доказ. Обвинителката Лиле Стефанова побара од судот да ги види ваквите приговори. Таа нагласи дека предметот е во фаза на главна расправа и сите наводи за вештачењата веќе биле предмет на разгледување од советот за оценка на обвинението, а во врска со бомбите, таа повтори дека сите обвинети во секое време може да ги чујат, а тоа имале можност да го направат уште додека предметот бил во фаза на истрага.

В. М.(Makfax)

Во тренд…