Daily Archives

јануари 12, 2018

Тројца мртви и 48 повредени во сообраќајна незгода на автомобил и автобус во Прага

Во тешка сообраќајна несреќа кај Прага меѓуградски автобус, по судир со автомобил, се излизга на коловозот и удри во дрво, при што загинаа тројца луѓе, а повредени се 48 лица, меѓу кои и деца. „Се судрија „шкода“ и автобус. Загина една…

Студен воздух од север ќе донесе снег – еве од кога

Следува период на претежно облачно време со слаби локални врнежи од дожд, на планините од снег. Утре ќе биде претежно облачно со слаби проврнувања на дожд и снег на планините. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.…

Полицијата во Италија уапсила две момчиња под сомнение дека запалиле бездомник

Италијанската полиција уапсила тинејџери на возраст од 13 и 17 години како главни осомничени во убиството на бездомник Мароканец кој е жив запален во близина на Верона, на северот на земјата. Локалниот весник „Arena di Verona“ денес…

Осумгодишник секој ден пешачи до училиште, од студ му смрзнала косата

На осумгодишник од Кина му смрзнала косата откако до училиште пешачел 4,5 километри на многу ниска температура. Ванг Фуман живее со сестрата и бабата во населбата Лудиан каунти, додека неговите родители работат во град. Ванг едно утро во…

Девојка загинала во автомобил, а пред смртта ги изговорила овие зборови

„Отидов на забава и се сетив што ми кажа. Ми рече да не пијам алкохол, така наместо тоа пиев сок. Се чувствував гордо, како што ми кажа дека треба да се гордеам со себе. Ми рече да не пијам и возам, спротивно од тоа што други ми го кажуваа.…

Неколку секунди читање, мудрост за цел живот: Поучна приказна за луѓето на врвот и оние долу!

Една врана седела на врвот на едно дрво и не правела ништо. Кога зајакот го видел тоа, посакал и тој ништо да не прави, и седнал под дрвото. Тогаш наишла лисицата и го изела зајакот. Поуката гласи: Ако сакаш без страв да седиш и не…

Пар видел нешто необично во водата. Тогаш се случило нешто што се гледа еднаш во животот!

Кога ќе го погледнете ова видео, едвај ќе поверувате. Пар седел на чамец во море, кога забележале дека нешто плива кон нив. Се утврдило дека е млад морски лав. Почнале да го снимаат, а потоа се случило нешто неверојатно.

Оваа стара камп приколка била целосно запуштена, а тие ја претвориле во нешто што остава без здив!

Дека човечката фантазија и креативност немаат граници, докажува и оваа стара камп приколка која барала целосна реставрација. Двајца луѓе дошле на идеја да направат нешто неверојатно со неа... Погледнете го видеото и уверете се сами:…

Еве како да возите по снег и мраз! (видео)

Зимата пристигна, а пристигнаа и првите сообраќајни проблеми, лизгав коловоз, врнежи и потешкотии. Вниманието кај секој возач секогаш е повеќе од потребно, а посебно за време на студените, зимски месеци. Зимското правило број еден е - не…

Во кутијата пронашол необично големо јајце. Кога го скршил, не го очекувал ова!

Во кутијата помеѓу обични јајца, овој човек пронашол едно јајце кое многу се разликувало од останатите. Било многу поголемо. Кога го скршил, следело изненадување... Погледнете:

Ништо не остава на случајност: Ова е стратегијата на Путин ако Русија биде нападната од Арктикот!

Рускиот претседател Владимир Путин најави основање на антитерористички центри од кои еден се наоѓа во Мурманск, како би ја заштитил земјата од можни терористички закани од Арктикот. Руските власти најавија дека центарот во Мурманск ќе ја…

Имала само 5 сантиметри слободен простор, но она што го направила е генијално!

Сигурно досега не сте виделе нешто слично. Имала само 5 см празен простор помеѓу ѕидот и фрижидер, па одлучила тука да додаде нешто. Тогаш дошла на генијална идеја и направила подвижна полица. Погледнете и споделете со пријателите:…

Таа секој ден излегува во двор и повикува некого… нема да верувате што навистина се случува!

Кога ќе погледнете како оваа жена излегува пред куќа и довикува некого, веднаш ќе помислите дека од шумата ќе дотрча куче или мачка, но она што доаѓа од шумата ќе ве изненади. Погледнете и споделете со пријателите:

Ќе се изненадите: Еве што јадеме во овошјето и зеленчукот!

Шокантно видео се шири по социјалните мрежи. Видеото прикажува како некои произведувачи на овошје и зеленчук вбризгуваат хемикалии за тоа да изгледа посвежо. Кружат приказни и дека овошјето и зеленчукот се бојат како би изгледале…

Луѓето во овој хороскопски знак се најдобри луѓе: имаат душа!

Ако упорно бирате погрешни луѓе за љубовни партнери или пријатели, време е да погледнете во ѕвездите. Овните оддржуваат чиста енергија на животот, страствени се и силни. Кога еднаш ќе ги запознаете веќе никогаш нема да сакате да си одат од…

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за…

Предмалку потрес во Македонија -позната јачината и епицентарот

На одалеченост на 6 километри од Лозово, а 44 од Скопје почуствуван е земјотрес од 2.6 степени според рихтер во 19 часот и 7 минути. Потресот бучно и кратко бил почуствуван во Лозово и Велес, велат граѓаните.