Daily Archives

јануари 11, 2018

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАЅ) предводена од заменик-генералниот секретар на ЕЕАЅ, Жан-Кристоф Белијард, со политичките директори на…

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е исторски настан

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент оценувајќи го како историски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален службен јазик во Македонија.…

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки

„Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели, по донесување на Законот. Тој вели дека како…

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот…

Ердоган се закани: Ако САД не го предадат Ѓулен, Турција нема да екстрадира ниту еден терорист

Турција нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД доколку Вашингтон не ѝ го предаде исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кого Анкара го обвинува за организација на неуспешниот пуч во јули 2016 година, изјави турскиот претседател,…

Каменос: Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение

„Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката влада, а неговата партија е коалициски…

Приштина: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава, Хашим Тачи. Според него, тоа е високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна…

Димитров и Коѕијас очекуваат од Нимиц иницијална рамка за името

Министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Солун одржаа средба во рамките на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји насочени кон зајакнување на транспарентноста и меѓусебната доверба. Како…

Трамп: Судскиот систем е скршен и нефункционален

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го обвини американскиот судски систем дека е скршен и нефункционален кога суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп да се почитува законот за депортирање млади мигранти.…

Сугарески ќе сведочи во СЈО за „Траекторија“

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, потврди дека на 23 јануари годинава ќе сведочи во СЈО за случајот „Траекторија“. Сугарески, одговарајќи на новинарски прашања по увидот во градежните работи на наплатната рампа Сопот, посочи…

Под лупа одлуките на МРТ за музичките субвенции

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТ по објавениот конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура информира дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати…

Мицкоски на средба со европски претставници се пожалил на политички прогон

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со Жан-Кристоф Белијард, директор во службата за надворешна политика на ЕУ, Ангелина Ајхорст, директор за Западна Европа, Западен Балкан и Турција, Геновева Руиз Калавера,…

Ново задолжување – овој пат 500 милиони евра

Република Македонија на меѓународниот пазар на капитал денес издаде еврообврзница на износ од 500 милиони евра со рок на достасување од 7 години и каматна стапка од 2,75 отсто. Според Министерстото за финансии, ова е историски убедливо…

Се забрануваат црни автомобили – носеле несреќа?

Претседателот на Туркменистан, Гурбангулји Бердимухамедов донесе бесмислена одлука – со закон го забрани возењето на црни автомобили во главниот град. Причината за ваквата одлука е тоа што црната боја привлекувала несреќа. Поради тоа…

Поранешниот романски премиер, Виктор Понта, добил српски државјанство

Виктор Понта, поранешниот романски премиер, добил српско државјанство, известија српските медиуми. Тој беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година кога мораше да се повлече поради политичката криза, како и смртоносниот пожар во ноќен…

Се огласи Град Скопје во врска со информациите околу забраната за влез на возила во Скопје од…

Градот Скопје реагира на информациите кои што се објавија на некои портали околу наводна забрана за влез на возила во Скопје од другите градови, како дел од мерките против загадувањето. Интегрален текст од соопштението на Град Скопје:…

Сообраќајот по влажни коловози, магла во Крушево

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Дожд со слаб интензитет врне на Стража, Маврово, Дебар, Охрид, Струга, Кичево и Пресека. Намалена видливост 50 – 100 м поради магла има во Крушево, известуваат од АМСМ.…

Вистината на виделина: Ќе има ли забрана за движење на возила во Скопје, кои што не се со скопски…

Градот Скопје реагира на информациите кои што се објавија на некои портали околу наводна забрана за влез на возила во Скопје од другите градови, како дел од мерките против загадувањето. „Град Скопје не планира никаква забрана за влез во…

Една држава ги осакати виртуелните валути: Никој не се надеваше на ова, загуба од 100 милијарди…

Водечките светски криптовалути, меѓу кои биткоин, рипл и етериум, претрпеле остар удар, после веста дека Јужна Кореја е спремна за забрана на дигиталните валути. Вредноста на биткоинот утрово падна за речиси 6 отсто, на етериумот 11…